Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman se vrátil z Číny do Česka a čeká se, až začne úřadovat: Očekává se, že odvolá Andreje Babiše a podnikne další kroky v pomalu odeznívající vládní krizi. Může to ale trvat týdny, vicepremiér Babiš se má se Zemanem nejdřív příští týden sejít. Prezident rovněž avizoval, že omilostní odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Co se dnes dělo v Česku?

Milost pro Kájínka

Prezident Miloš Zeman se vrátil z Číny a očekává se, že podepíše milost pro doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Další postup ohledně jeho případného propuštění bude zajišťovat ministerstvo spravedlnosti. To musí vyrozumět soud, v jehož obvodu se nachází věznice, v níž si Kajínek odpykává trest. Předseda tohoto soudu pak má udělení milosti obratem sdělit omilostněnému vězni. V případě Kajínka, který aktuálně pobývá v rýnovické věznici, jde o Okresní soud v Jablonci nad Nisou.

Babiš se chce sejít se Zemanem

Prezident má po návratu z Číny v rukou i řešení odeznívající vládní krize. Měl by v souladu s návrhem premiéra odvolat ministra financí Andreje Babiše, zřejmě ale nepůjde o rychlý proces. Vicepremiér se che ještě se Zemanem příští týden sejít. Hodlá ho požádat, aby přijal dohodu ANO a ČSSD, podle které by ho měl v čele ministerstva financí vystřídat poslanec Ivan Pilný (ANO).

Extremisté v Česku

Extremisté loni v Česku uspořádali 308 akcí, což bylo o jednu víc než v roce 2015. Levicové extremistické subjekty loni pořádaly 133 akcí, pravicové 129 a protimigrační či protiislámská hnutí 49. Počet extremistických trestných činů loni meziročně klesl o 32 na 143. Vyplývá to z výroční zprávy o extremismu za rok 2016, kterou bude příští týden projednávat vláda. Na extrémní pravici podle dokumentu, který každoročně vydává ministerstvo vnitra, pokračovala nejednotnost způsobená osobními spory hlavních představitelů těchto subjektů. Silná rivalita přetrvávala mezi Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) a Národní demokracií (ND).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek