Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité zprávy z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité zprávy z domova, které byste dnes měli vědět

Ode dneška začíná platit novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích. Motoristé tak mohou přihlásit vůz na kterémkoliv úřadu, a ne pouze v místě bydliště. Co dalšího se děje v Česku?

Ode dneška je možné přihlásit vůz na kterémkoliv úřadu

Motoristé mohou přihlásit auto na kterémkoliv úřadu obcí s rozšířenou působností. Umožňuje to novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která začíná platit. Dosud museli motoristé chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého trvalého bydliště nebo sídla firmy. Součástí novely je také povinnost autoservisů oznámit majiteli při zásadních zásazích do vozu, například při odstranění filtru pevných částic, že tím vozidlo ztrácí způsobilost provozu. Pokud servisy klienty o změnách odporujících řádnému používání vozidla dostatečně neinformují, mohou být postiženy až půlmilionovou pokutou.

Začínají platit nová pravidla pro národní parky

Ode dneška začíná platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která výrazně ovlivní fungování čtyř českých národních parků v Krkonoších, Českém Švýcarsku, na Šumavě a v Podyjí. Například rozdělávat ohně nebo tábořit bude možné na zastavitelném nebo zastavěném území obcí v parcích, jinde pouze po udělení výjimky. Zákon předpokládá rozdělení parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou tvoří zastavěné území. Novela také zavádí 15leté moratorium na změnu zón. Podle ekologů ale v novém zákoně chybí konkrétní termíny, kdy má být tohoto cíle v jednotlivých parcích dosaženo.

Pohonné hmoty od minulého týdne zlevnily

Pohonné hmoty v Česku zlevnily od minulého týdne shodně o tři haléře. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla na 30,59 Kč/l, nafta nyní stojí průměrně 29,61 Kč/l. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Ceny pohonných hmot klesají vytrvale už pět týdnů. Od konce dubna zlevnily benzin i nafta zhruba o 60 haléřů. Nejdražší zůstávají čerpací stanice v Praze. Benzin tam řidiči natankují průměrně za 31,69 Kč/l. V žádném jiném regionu Česka se jeho cena přes hranici 31 korun nedostala. Podobné je to i v případě nafty, která v Praze stojí v průměru 30,81 Kč/l, ale ve zbytku země je její cena pod 30 korunami.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek