Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Udílení Zlatých glóbů ovládl film La La Land, vláda bude jednat o tom, jak naloží s ušetřenými 62 miliardami za loňský rok a Islámský stát ztrácí v Sýrii a Iráku důležité pozice. Jaké další zprávy byste dnes měli sledovat?

Co s ušetřenými miliardami?

Kabinet Bohuslava Sobotky dnes bude rozhodovat, kam poputuje 62 miliard korun z přebytku státního rozpočtu za rok 2016. Zatímco ministr financí Andrej Babiš je chce použít na snížení státního dluhu, lidovci by je rádi investovali například do výstavby čistíren odpadních vod. Podle premiéra by peníze měly prioritně jít na odstranění deficitu schváleného pro letošní rok. Koaliční rada se sejde v odpoledních hodinách po zasedání vlády a projedná také návrh zákona o sociálním bydlení, koncepci rodinné politiky a nový mechanismus valorizace důchodů z pera ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové.

Úspěch irácké armády v bitvě o Mosul

V bitvě o severoirácký Mosul irácká armáda v neděli pokročila až k řece Tigris, a posunula tak boje do historické části města. To se jí podařilo poprvé od loňského října, kdy byla zahájena ofenzíva za osvobození města z rukou takzvaného Islámského státu. Dosud ovládala pouze některé čtvrti na východě města, které je poslední baštou IS v Iráku. Postup proti bojovníkům IS pokračuje také v sousední Sýrii, kde turecká armáda při nedělních vzdušných a pozemních operacích zabila 48 radikálů a zničila také 23 budov a úkrytů, které IS využíval.

Kauza Rittiga a Nečasové u soudu pokračuje

Pražský městský soud se dnes má zabývat případem vyzrazení zprávy Bezpečnostní informační služby. Mezi obžalovanými jsou bývalá šéfka sekretariátu premiéra Jana Nečasová, lobbista Ivo Rittig, někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra a Rittigův právník. Soud jednání několikrát odvolal kvůli onemocnění Rittiga, později kvůli nemoci Jindry. Nečasové hrozí až osmileté odnětí svobody, ostatním maximálně tři roky. Soudní jednání má být částečně neveřejné. Soud totiž bude projednávat důkazy, které podléhají utajení.

V Los Angels se předávaly Zlaté Glóby

Hvězdou udílení filmových a televizních cen Zlatý glóbus se stal romantický muzikálový snímek La La Land, který proměnil všech sedm nominací – nejvíc v historii udílení cen. Vyhrál kategorii komedie nebo muzikál, ocenění si odnesli i hlavní tváře filmu herci Ryan Gosling a Emma Stoneová. Ceny za La La Land dostal také režisér a autor scénáře Damien Chazelle. Zlatý glóbus za drama si odnesl film Moonlight o životě mladého afroamerického homosexuála v USA. Ocenění za celoživotní dílo převzala herečka Meryl Streepová, která v děkovné řeči – podobně jako řada dalších oceněných umělců – kritizovala nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.

Do Polska se sjíždí vojáci NATO

Vojáci NATO mají v Polsku posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. V rámci operace Atlantic Resolve se má do Polska přesunout na 4000 vojáků. Prvních 250 amerických vojáků přiletělo do polské Vratislavy v sobotu. Základnu budou mít vojáci NATO v západopolské Zaháni. Operace má zajistit mír a stabilitu ve východoevropských zemích NATO. Polsko, Lotyšsko, Litva a Estonsko, které sousedí s Ruskem, se jím cítí po vypuknutí konfliktu na Ukrajině ohroženy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek