Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Šéfem poradců Bílého domu má být Trumpův zeť Jared Kushner, soud ve Štrasburku rozhodne, jestli mají muslimky právo nechodit na plavání naráz se spolužáky. „Lex Babiš“ se vrací do sněmovny, která by měla přehlasovat prezidentské veto předlohy, a nad Janou Nečasovou a Ivo Rittigem by měl padnout rozsudek. Co je dobré dnes sledovat?

Lex Babiš znovu na stole

Poslanci budou znovu rozhodovat o tzv. lex Babiš, tedy zákonu o střetu zájmů, který vetoval prezident Miloš Zeman. Novela má omezit podnikání členů vlády a dalších vysokých funkcionářů. Nejcitelněji by dopadla na vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který ji dříve označoval za účelově namířenou proti jeho osobě. Očekává se, že poslanci prezidentovo veto přehlasují. Babiš už dříve prohlásil, že se v takovém případě vzdá svého Agrofertu.

Muslimky nechtějí do bazénu s chlapci

Evropský soud pro lidská práva má rozhodnout, zda muslimské dívky mají právo neúčastnit se školních kurzů plavání společně s chlapci. Žalobu podali rodiče jedenáctileté žačky, podle kterých je povinnost plavat společně s chlapci v rozporu s islámem. I přes celotělové plavky jsou prý nežádoucím způsobem vidět křivky těla. Německý ústavní soud v Karlsruhe už loni žalobu rodiny zamítl.

Trumpova rodina obsazuje Bílý dům

Vrchním poradcem Bílého domu pod vedením budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa se nejspíš stane jeho zeť Jared Kushner. O tom, že manžel Trumpovy dcery Ivanky získá v jeho úřadu funkci, se spekulovalo, konkrétní pozice ale známá nebyla. Kushner musí opustit své podnikání a nebude prý zasahovat ani do podnikatelských aktivit své ženy.

Rozsudek v kauze Rittig a Nečasová

Nad Janou Nečasovou i Ivo Rittigem by dnes mohl padnout verdikt. U pražského městského soudu zazní závěrečné řeči v kauze údajného vyzrazení tajných informací z BIS. Lobbista Rittig a exporadce ministra zemědělství Tomáš Jindra podle obžaloby navedli bývalou šéfku premiérova kabinetu, aby vyzradila obsah tajné zprávy, kterou měl tehdejší ministerský předseda Petr Nečas k dispozici. Obvinění to odmítají. Nečasové hrozí až osm let za mřížemi, Rittig i Jindra mohou dostat tři roky.

Breivik si stěžuje na nelidské zacházení

Vězněný terorista Anders Breivik stane opět před soudem. Znovu se bude řešit jeho stížnost na údajně nelidské zacházení ve věznici. Soud loni uznal porušení jeho práv zejména kvůli jeho věznění v samovazbě, neuznal ale jeho námitky na přísnou kontrolu korespondence. Obě strany se v dubnu odvolaly.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek