Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Evropský parlament volí předsedu, poslanci budou rozhodovat o zákonu proti nadměrnému zadlužování nebo o vinařské novele a britská premiérka Mayová řekne, jak bude vypadat proces vystoupení Británie z EU. Jaké další zprávy dnes sledovat? 

Kdo bude předsedou Evropského parlamentu?

Europoslanci si na budoucích dva a půl roku zvolí nového předsedu. Výsledek je ale na rozdíl od předchozích let nejasný. Dříve se totiž v čele parlamentu tradičně střídali zástupci dvou nejsilnějších frakcí – socialistů a lidovců. Dohoda se ale nelíbí liberální frakci ALDE a ani samotným socialistům. Lidovci by se totiž dostali do čela všech tří hlavních institucí. O křeslo předsedy se tedy utká za socialisty Gianni Pittella, za ALDE bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, za lidovce Antonio Tajani a za frakci ECR Helga Stevensová.

Zákon o nadměrném zadlužování zpět u poslanců

Poslanecká sněmovna dnes bude znovu hlasovat o zákonu proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů. Vrací se sem poté, co ho senát zamítl s odůvodněním, že je vůči obcím a krajům neústavní. Vládní koalice se ale rozhodla senátní veto přehlasovat. Poslancům se na stůl dostane také vinařská novela, která má zabránit falšování vína. V rámci novely chce Senát prodloužit lhůtu pro prodej sudového vína vinotékám, které nebudou hlášeny jako příjemci nebo výrobci vína.

Mayová nastíní postup při brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová představí, jak bude země postupovat při procesu vystoupení z Evropské unie. Během projevu by mohla také sdělit přesné datum, kdy začne vyjednávání Londýna s unijními partnery. Podle britských médií je Mayová rozhodnuta zvolit cestu takzvaného tvrdého brexitu, kdy by země opustila EU bez jakéhokoliv privilegovaného partnerství. Projev budou s napětím sledovat především lídři ostatních zemí EU a finanční trhy.

1,7 miliardy pro Tykače

Odvolací vrchní soud rozhodl, že španělská společnost Telefónica musí doplatit firmám miliardáře Pavla Tykače 1, 7 miliardy korun za odprodej minoritních podílů v bývalém Českém Telecomu. Informoval o tom Český rozhlas. Většinový podíl v Českém Telecomu koupila španělská společnost od státu za 502 korun za akcii, ostatním akcionářům ale jen za 456 korun. Mezi nimi byly i firmy Pavla Tykače. Telefónica podala proti verdiktu dovolání a požádala o odklad platby.

Terorista z Istanbulu dopaden

Turecká média večer oznámila, že úřady zadržely hlavního podezřelého z novoročního útoku na klub Reina. Uzbeka Abdulgadira Mašaripova dopadly v domě jeho kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. Podle deníku Hürriyet pachatel v nočním klubu na Nový rok zabil 39 lidí kvůli penězům, a ne z ideologických důvodů. Za masakr měl obdržet 150 000 dolarů (asi 3,8 milionu korun). Tomu podle deníku nasvědčuje i fakt, že nešlo o sebevražedný útok, naopak se chtěl dostat do bezpečí. K odpovědnosti se přihlásil takzvaný Islámský stát, podle kterého šlo o odvetu za turecké vojenské angažmá v Sýrii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek