Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Českou republiku i nadále trápí smog. Ptačí chřipka se objevila na dalším místě, má v zemi už devět ohnisek. V Kazachstánu začínají mírové rozhovory o Sýrii. Jaké další zprávy byste dnes měli sledovat?

Česko ve smogu

V Praze, Olomouckém a Středočeském kraji je kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu vyhlášený signál regulace. V sedmi krajích pak nadále platí smogová situace. Lidé by měli kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám omezit jízdu auty i zvýšenou fyzickou zátěž spojenou s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti. K vysokému znečištění ovzduší přispívají současné silné mrazy, kdy noční teploty padají i pod minus 10 stupňů Celsia, ale také inverzní charakter počasí a bezvětří.

Ptačí chřipka má další ohniska

Veterináři dnes vyhlásí ochranné a dozorové pásmo kolem devátého ohniska ptačí chřipky v Lověšicích na Přerovsku. Soukromému chovateli uhynulo asi 35 slepic, u dalších ptáků byly viditelné známky nákazy. Celý chov veterináři o víkendu vybili. Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po deseti letech. V Česku je v chovech zatím devět ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, kromě Olomouce také v Praze, v Náchodě nebo v Hradci Králové. Čtyři ohniska jsou na jižní Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.

Syrské mírové rozhovory

V Kazachstánu začínají mírové rozhovory o Sýrii zprostředkované Ruskem, Tureckem a Íránem. Zástupci syrské vlády a armády na jedné straně a zástupci opozice na straně druhé se na nich mají zabývat hlavně upevněním příměří a otevřením koridorů pro distribuci pomoci. Vůbec poprvé k jednomu stolu zasednou zástupci vlády a odpůrci prezidenta Bašára Asada. Není zřejmé, nakolik se vyjednavači budou zabývat i Asadovou budoucností.

Nehoda autobusu v Itálii

Pokračuje vyšetřování páteční nehody autobusu s maďarskými školáky na severu Itálie, při níž zahynulo 16 lidí. K uctění památky mrtvých Maďarsko na dnešek vyhlásilo den národního smutku. Neštěstí se stalo na dálničním výjezdu do Benátek. Autobus zavadil o postranní sloup mostu a začal hořet. Mezi pasažéry byly údajně mladí Maďaři ve věku mezi 14 a 18 lety, kteří se vraceli ze školního zájezdu do Francie. Autobusem jeli také učitelé a rodiče. Příčina havárie zatím není jasná, kromě autobusu nehavarovalo žádné jiné vozidlo.

Výbušené baterie Samsungu

Jihokorejská firma Samsung Electronics dnes zveřejnila nové informace o přístroji Galaxy Note 7, jehož výrobu musela loni ukončit kvůli přetrvávajícím problémům se vznícením baterií. Podle testů 700 odborníků problémy způsobila nevhodná kombinace designu a výroby baterií. Začátkem loňského září začal Samsung kvůli problémům s bateriemi stahovat z trhu 2,5 milionu telefonů Galaxy Note 7. Zákazníkům nabídl finanční kompenzaci nebo výměnu za opravenou verzi telefonu. Později se však objevily zprávy o vznícení už vyměněných přístrojů, což Samsung přimělo k úplnému ukončení výroby a prodeje tohoto modelu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek