Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodne spor o nošení hidžábu na školách. Americký prezident Donald Trump bude jednat s britskou premiérkou Theresou Mayovou o budoucí podobě vzájemných vztahů USA a Británie. Voliči na Mostecku si zopakují senátní volby. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Spor o hidžáb

Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodne spor somálské studentky Ayan Jamaal Ahmednuurové a Střední zdravotnické školy. Dívka tvrdí, že ji instituce nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání, jelikož jí nepovolila při výuce nosit hidžáb. Škola podle studentky nesouhlasila ani s alternativou, že by dívka měla při vyučování zahalený pouze krk. Požaduje omluvu a 60 tisíc korun.

Schůzka Trump–Mayová

Nový americký prezident Donald Trump se sejde s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Jednat budou o vzájemných vztazích obou zemí v době, kdy Británie odchází z Evropské unie a Trumpova administrativa vypovídá velké mezinárodní smlouvy. Mayová před cestou do USA prohlásila, že obě země mají řadu společných zájmů a měly by si vytvořit „zvláštní vztah“, který by byl silnější než běžná dvoustranná mezinárodní partnerství.

Senátní volby na Mostecku

Mostecko čeká první den opakovaných senátních voleb. O jejich novém konání loni rozhodl Nejvyšší správní soud. Mandát obhajuje Alena Dernerová, jejíž spor s hnutím Severočeši.cz stál za zneplatněním podzimních výsledků. Voliči mohou hlasovat dnes od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00. Případné druhé kolo by bylo na programu v pátek 3. a v sobotu 4. února.

Jednání o reverse charge

Ministři financí Evropské unie budou jednat o návrhu Evropské komise, který by měl umožnit unijním zemím využívat obecný systém přenesené daňové povinnosti při výběru daně z přidané hodnoty. Základem tzv. systému reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele. Zabránit by měl karuselovým podvodům. O možnost reverse charge žádá český vicepremiér Andrej Babiš. Komisí předloženou podobu však považuje za nepoužitelnou.

Merkelová se sejde s Hollandem

Zatímco Donald Trump se sejde s Theresou Mayovou, německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně přijme francouzského prezidenta Françoise Hollandea. Jednat budou především o budoucnosti Evropské unie. Dá se očekávat, že se zaměří na chystaný odchod Británie z Evropské unie. Proberou i přípravu setkání šéfů vlád unijních zemí na Maltě začátkem února.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek