Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

5 důležitých věcí, které byste dnes měli vědět

Vláda bude projednávat možnost snížení doplatků za léky a valorizaci pojistného. Soud bude pokračovat v řešení odvolání podnikatele Zdeňka Mezery v kauze Františka Chvalovského. Při střelbě v mešitě v Quebeku zemřelo nejméně šest lidí. Co dalšího dnes sledovat?

Jednání vlády

Děti a senioři by do budoucna mohli za léky doplácet méně. Návrh takového opatření dnes probere na jednání vláda. Kromě toho se vrátí k návrhu zákona o valorizaci zdravotního pojistného za státní pojištěnce, na jehož kompromisní variantě se shodli ministři Andrej Babiš a Miloslav Ludvík. V případě schválení návrhu by měl stát přidat na své zaměstnance na pojistném mezi lety 2018 a 2020 tři a půl miliardy korun navíc.

Střelba v Quebeku

mešitě v Quebeku zemřelo nejméně šest lidí poté, co do budovy vtrhli dva maskovaní muži a stříleli na modlící se přítomné. Policie v souvislosti s činem zadržela dva podezřelé, případ prošetřuje jako teroristický čin. Na incident stačil už reagovat kanadský premiér Justin Trudeau, který vyjádřil svou soustrast rodinám obětí.

Soud v kauze úvěrových podvodů ve fotbale

Pražský vrchní soud bude projednávat odvolání podnikatele Zdeňka Mezery, který byl v prosinci 2015 uznán vinným z rozsáhlých úvěrových podvodů v kauze někdejšího šéfa tuzemského fotbalu Františka Chvalovského. Pražský městský soud nemohl kvůli amnestii udělit Mezerovi trest, nakázal mu ale uhradit škodu ve výši více než 633 milionů korun. Mezera svou vinu popírá, postupoval prý podle obchodních předpisů a pouze podepisoval dokumenty předložené jinými, například Chvalovským.

Demonstrace v Rumunsku

Chystané vládní nařízení, které by mělo omilostnit rumunské vězně, a ulevit tak tamním přeplněným věznicím, se v zemi setkalo s ostrým nesouhlasem. O víkendu vyšly do ulic desetitisíce lidí, největší demonstraci v hlavním městě Bukurešti podpořilo dvacet tisíc protestujících, davy protestovaly i před týdnem. K rozsáhlé amnestii chystané vládou nebude třeba souhlas parlamentu, týkat by se měla až 3 700 vězňů odsouzených za nenásilné trestné činy.

Nová politická strana

Do podzimních parlamentních voleb se zapojí i nové vzniklá strana Pět procent pro vzdělávání. Zástupce politického subjektu zaměřeného na školství dnes v Praze čeká ustavující schůze. Za novou stranou stojí vedoucí katedry amerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Kryštof Kozák nebo jeden z vydavatelů serveru Britské listy Bob Kartous. První jmenovaný je přesvědčen, že strana v průběhu pondělí překoná hranici tisíce podpisů potřebných k tomu, aby byla zaregistrovaná. Voliče chce získávat především mezi studenty a pedagogy, záměrem strany je, aby se vzdělávání stalo pro stát prioritou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek