Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman je pod palbou kritiky za výroky ohledně toho, že se v Česku pohybuje nebezpečný muž napojený na teroristické organizace. Andrej Babiš se bude muset zbavit Agrofertu a kandidát na šéfa americké diplomacie v Kongresu rozptyloval obavy z jeho napojení na Rusko.

Politici kritizují slova prezidenta, prý poškodil Česko

Prezident v rozhovoru pro Český rozhlas Plus uvedl, že se po republice pohybuje člověk z Afriky, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Podle tajných služeb i ministerstva vnitra žádné nebezpečí nehrozí. Za prohlášení sklízí prezident kritiku. „Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce,“ uvedl například poslanec Ivan Gabal. Řada politiků se domnívá, že vyzrazením této informace poškodil Česko v očích zahraničních partnerů.

Zákon o střetu zájmů prošel hladce

V Poslanecké sněmovně zavládla při hlasování o zákonu o střetu zájmů velká jednota. Poslanci většinou 129 hlasů přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Ten dříve avizoval, že se v takovém případě obrátí na Ústavní soud. Andrej Babiš, kterého se zákon velmi týká, už dřív oznámil, že se svého Agrofertu v takovém případě vzdá. Jedním z řešení by v jeho případě mohly být svěřenské fondy, dokud bude politicky aktivní.

Tillerson kritizoval Rusko 

Kandidát na ministra zahraničí USA Rex Tillerson se během rozpravy v Senátu, kde se posuzuje jeho nominace do funkce, snažil rozptýlit obavy, že má velmi blízké vazby na Rusko. Prohlásil mimo jiné, že ruská anexe Krymu byla porušením mezinárodního práva a Spojené státy potřebují mít v ruce nástroj, aby podobnému použití síly v budoucnu zabránily. Dále označil zprávy o hackerských útocích za znepokojující a připustil, že by je Rusové sotva provedli bez Putinova vědomí. Slyšení několikrát přerušily protesty.

V Česku i celé Evropě je nebývalá zima

Česko i zbytek Evropy sužují silné mrazy. Na následky zimy zemřelo už nejmíň 60 lidí. Na některých místech v Česku mrazy poškodily vodovody. Ve Štítné nad Vláří na Zlínsku byl překonán teplotní rekord, meteorologové tam naměřili minus 23,5 stupně. Ve zbytku Evropy je situace podobná.

Terorista Breivik opět před soudem

Terorista Anders Behring Breivik je nebezpečný i ve vězení. Podle norského generálního prokurátora se snaží z cely šířit nacistickou ideologii, proto jsou přísné podmínky jeho zadržování nadále nutné. Odvolací soud rozhoduje o tom, zda Norsko porušuje držením vězně v samovazbě a omezováním jeho korespondence jeho lidská práva. V úterý státní zástupce zdůrazňoval, že Breivik je v současnosti ještě radikálnější než byl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek