Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Dnes složil slavnostní přísahu americký prezident Donald Trump a započal čtyřleté volební období. V Itálii se podařilo zachránit z hotelu pod lavinou nejméně 11 lidí. Česko bojuje se smogem, který komplikuje mráz a bezvětří. Co se dalšího právě děje? 

Trump se stal americkým prezidentem 

Nový americký prezident Donald Trump složil přísahu a převzal symbolické klíče od Bílého domu. Bezprostředně po inauguraci také přednesl svůj první projev, ve kterém zdůraznil ochranu amerických hranic a pracovních míst. Ceremoniálu se zúčastnili čtyři žijící bývalí prezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama. Inaugurační den se neobešel bez protestů. Skupina maskovaných odpůrců nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa při jedné z protestních akcí ve Washingtonu rozbila výlohu restaurace McDonald´s a poničila auta v okolí.

Pod lavinou v Itálii přežilo nejméně 11 lidí

Zázrak v italských Alpách. Tak by se dala nazvat záchrana přeživších z lavinou zavaleného hotelu. Záchranářským týmům se po dvou dnech pátrání podařilo najít jedenáct lidí včetně dvou dětí, kteří tragédii přežili. Z trosek vysvobodili i rodinu kuchaře, který už ztrácel poslední naději.  Žena si v krizi udržela duchapřítomnost a zachránila své děti i další zasypané. Odvedla je do kuchyně, kde měli dostatek jídla a mohli udržovat oheň.

Český konzul navštívil v Thajsku Čecha, který šířil virus HIV

V Thajsku navštívil český konzul Čecha v detenci, kterému u nás hrozí 12 let vězení za vědomé šíření viru HIV.  Uprchlý muž je stíhaný, protože měl sex s desítkami mužů, aniž by jim o svém zdravotním stavu řekl. Nejméně tři z nich nakazil. Ministerstvo zahraniční vyvrátilo informaci thajských médiích, že Pfeifer bude do vlasti převezen už v úterý.

Česko trápí mráz a smog

Českou republiku zahalil hustý smog. Meteorologové vyhlásili kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu smogovou situaci ve většině krajů včetně Prahy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v hlavním městě možná přistoupí i k takzvané regulaci, kdy musí některé podniky omezit výrobu. Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. 

Poslanci schvalovali novely zákonů

Sněmovna na dnešním zasedání schválila novelu zákona o autorských platbách. Autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců autorských práv na jejich výraznější růst by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Poslanci projednávali i další zákony. Noví podnikatelé v pohřebnictví budou muset skládat zkoušku a mít povinnou praxi v oboru, zakážou se nejlevnější papírové rakve. Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek