Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz o odstoupení Spojených států od transpacifické smlouvy. Britská premiérka Mayová po víkendovém mlžení přiznala, že věděla o testu, který skončil fiaskem. Černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku by mohl odkoupit státní podnik Diamo za jednu korunu, oznámil dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Co dalšího se právě teď děje?

Konec dohody mezi USA a Pacifikem

O úmyslu zrušit dohodu o zóně volného obchodu mezi dvanácti zeměmi pacifického regionu hovořil Donald Trump během předvolební kampaně. Pouhých pár dnů po nástupu do úřadu amerického prezidenta záměr skutečně uskutečnil, když vydal exekutivní příkaz, který dohodu ruší. Úmluvu podepsal za USA v roce 2016 Barack Obama, Kongres dokument ale ještě nestihl ratifikovat. Trump rozhodnutí odůvodňuje obavou z dalšího přesunu výroby ze Spojených států do Asie, odborníci ale varují, že jde na ruku velkým korporacím.

Mayová věděla o testu rakety

O víkendu britský tisk s odkazem na nejmenovaný zdroj z námořnictva přinesl zprávu, že červnový test odpalu rakety Trident II D5, která je schopná nést jaderné hlavice, skončil fiaskem. Raketa po odpalu měla změnit naprogramovanou dráhu letu a zamířit směrem k USA. Britská premiérka Theresa Mayová, která několik týdnů poté přesvědčila poslance, aby odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami, aniž by jim řekla o selhání, odmítla zprávu komentovat. V pondělí však přiznala, že o testu rakety věděla. Tvrdí ale, že test proběhl úspěšně.  

Rusko možná kvůli nehodě Alexandrovců vyřadí sovětské letouny

Zřícení vojenského letounu Tu-154 u Soči, při kterém krátce po startu zemřelo 92 osob včetně části vojenského pěveckého souboru Alexandrovci, možná povede k vyřazení těchto strojů ze služby. Na příkaz ministra obrany Sergeje Šojgy se prý touto možností zabývají příslušné úřady. Plány, jak stažené letouny nahradit, mají zahrnovat i výrobu nových strojů.

OKD za korunu

Ministerstvo průmyslu v dohledné době předloží do připomínkového řízení návrh, aby státní podnik Diamo odkoupil za jednu korunu černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Na dnešním briefingu k situaci OKD to oznámil šéf rezortu Jan Mládek (ČSSD), který by si ale nejvíce přál, aby OKD koupil soukromý investor, který by zaplatil a zajistil postupný útlum těžby. Pokud ale k žádné takové nabídce od některého ze zájemců nepřijde, mohl by situaci vyřešit právě návrh na odkup zadlužené společnosti za jednu korunu státním podnikem Diamo.

Drama v italských horách pokračuje

V italských horách záchranáři pokračují v boji s masou sněhu, která ve středu večer zasypala hotel Rigopiano. Pod sněhem se stále nachází spousta lidí. Příběhy přeživších, které se povedlo zachránit, vhání do očí slzy smutku i radosti. Někteří se musí vyrovnat se ztrátou blízkých, pro něž záchrana přišla pozdě, někteří stále doufají, že jejich milovaní stále žijí.   

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek