Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Britská vláda prohrála soudní bitvu o brexit, Babiš dá majetek do svěřeneckého fondu a hlídat ho bude právník Bílek a němečtí socialisté mění lídra do voleb. Vše podstatné z dneška ve stručném přehledu.

Brexit musí schválit britský parlament

Představy britské vlády, která slibuje, že dosáhne brexitu „se vším všudy“, se komplikují. K jednání bude potřebovat souhlas parlamentu, rozhodl o tom nejvyšší soud. Vládě pod vedením Theresy Mayové hrozí, že se proto celý proces vystoupení ze struktur Unie zpozdí. Verdikt by nicméně neměl zvrátit rozhodnutí ostrovanů v referendu.

Babišův majetek bude hlídat právník Agrofertu

Andrej Babiš vloží svůj majetek do svěřenského fondu. Spravovat ho bude právník z ministrova koncernu Agrofert Alexej Bílek. Vicepremiér musí své podniky převést kvůli tzv. lex Babiš, který nově omezuje podnikání členů vlády a dalších politiků s cílem zamezit střetu zájmů. Babiš přesto může fond kontrolovat, neexistuje nad ním žádný dohled.

Schulz proti Merkelové?

Němečtí socialisté narychlo řeší, koho do podzimních voleb postaví jako svého lídra proti současné kancléřce a šéfce tamních lidovců Angele Merkelové. Kandidátem nakonec nebude stranický předseda a ministr hospodářství Sigmar Gabriel, ten se má stát dočasným šéfem diplomacie. Volby má místo něj vyhrát Martin Schulz, který by měl převzít i stranu samotnou. Není to přitom tak dlouho, co Schulz ujišťoval, že do volby nejde a přenechá pole právě Gabrielovi.

Sobotka nechce „Zemanova estébáka“

Premiér Bohuslav Sobotka odmítl na návrh prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Odůvodnil to Srpovou prokazatelnou spoluprací se Státní bezpečností, není proto spolehlivou osobou a jeho jmenování by navíc prý bylo protizákonné. Mluvčí hlavy oponoval větou, že zatímco Srp v minulosti prokazoval odvahu, premiér Sobotka ji neprojevuje a jde jen za hlasem mediálního mainstreamu.

Oscarové nominace ovládl La La Land

Romantický muzikál mladého režiséra Damiena Chazela La La Land získal celkem 14 nominací na prestižní cenu amerických filmových kritiků Oscar. Nejvíce ocenění si snímek odnesl i minulý týden při udílení Zlatých glóbů. Stejný počet nominací na Oscara měly naposledy Cameronův velkofilm Titanic v roce 1997 a snímek Vše o Evě z roku 1950.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek