Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

5 důležitých věcí, které se dějí právě teď

Donald Trump přijímá první zahraniční návštěvu od nástupu do Bílého domu, v USA je britská premiérka Mayová. Somálská studentka prohrála soud o právo nosit v pražské škole hidžáb, i když verdikt je zatím nepravomocný. A Turecko znovu hrozí, že zruší dohodu s Řeckem o navracení migrantů. Co dalšího se dnes stalo?

Trump se setkává s Mayovou

Britská premiérka je prvním zahraničním státníkem v Bílém domě od nástupu Donalda Trumpa do úřadu. Oba mají podobné názory na brexit či na nutnost omezování migrace. Cílem jejich schůzky je i proto snaha přepsat a upevnit vztahy jejich zemí. Mayová před cestou do USA prohlásila, že obě země mají řadu společných zájmů a měly by si vytvořit „zvláštní vztah“, který by byl silnější než běžná mezinárodní partnerství.

Volby by vyhrálo ANO

Hnutí ANO by podle volebního modelu CVVM v lednu opět suverénně vyhrálo volby do sněmovny. Druhá ČSSD od prosince mírně ztratila, třetí KSČM si naopak polepšila. Zastoupení v dolní komoře by uhájily ODS, KDU-ČSL a také TOP 09. Ta by se přitom podle obdobného průzkumu agentury STEM do sněmovny v lednu těsně nedostala. Podle CVVM si naopak TOP 09 v porovnání s prosincovým šetřením svůj výsledek vylepšila.

Volební model CCVM pro leden 2017Volební model CCVM pro leden 2017autor: Info.cz

Somálská studentka prohrála soud o právo nosit šátek ve škole

Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová neuspěla se svou stížností kvůli nošení hidžábu. Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl její žalobu. Dívka požadovala omluvu a odškodné 60 000 korun. Rozsudek není pravomocný. Strana studentky nyní zvažuje další kroky. Mladá Somálka opustila školu podle žaloby kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit muslimský šátek ani při teoretické výuce. Tvrdí, že původně byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola podle studentky nepřistoupila ani na mírnější alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalené pouze vlasy, ne krk.

Turecko hrozí zrušením uprchlické dohody

Turecko pohrozilo zrušením dohody o navracení migrantů s Řeckem, pokud mu Atény nevydají osm vojáků, kteří loni v červenci po pokusu o státní převrat uprchli. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v souvislosti s podáním žádosti o vydání vojáků uvedl, že Ankara je připravena přijmout nezbytné kroky, včetně zrušení bilaterální dohody s Řeckem. Právě tato dohoda umožňuje vracení migrantů, kteří přes Turecko přišli do Řecka. Pak můžou být posláni zpět do země původu. Díky zavedení tohoto mechanismu dramaticky pokleslo množství běženců přicházejících přes Balkán do Evropy.

Svět si dnes připomněl oběti holocaustu

Po celém světě si lidé připomněli nacistické oběti. Od roku 2005 se 27. leden, kdy sovětská armáda v roce 1945 osvobodila Osvětim, celosvětově připomíná jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V Osvětimi zahynulo více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Celkově přišlo během holocaustu o život téměř šest milionů Židů. Památku dnes uctili i bývalí vězni přímo v Osvětimi. 72. výročí osvobození koncentračního tábora připomínaly různé akce i jinde v Evropě a v Izraeli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek