Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté vnikli do soukromého lomu a teď si stěžují, že zakročila policie. Jeden z nich prý po zásahu močil krev

Aktivisté vnikli do soukromého lomu a teď si stěžují, že zakročila policie. Jeden z nich prý po zásahu močil krev

Aktivisté, kteří o víkendu vnikli do lomu Bílina, chtějí nechat prověřit postup policie. Tvrdí, že ze strany policistů se stalo několik excesů a obrátili se proto na krajské policejní ředitelství v Ústeckém kraji. Policie nařčení odmítá. Severočeské doly nebudou v souvislosti se sobotní akcí vymáhat žádné škody. Žádné nevznikly, ačkoli společnost musela na několik hodin omezit těžbu.

Podle mluvčího Severočeských dolů aktivisté vnikli do části prostoru, kde je čtrnáctidenní odstávka strojů a technologií. Kvůli bezpečnosti musela firma zastavit na několik hodin jen těžbu skrývkových hornin. „Díky tomu, že Severočeským dolům a.s. nevznikly škody na majetku, a díky tomu, že v době konání protestu se v oblasti netěžilo uhlí a zastavena musela být jen těžba skrývkových hornin, nevznikla naší společnosti ani jiná významná ekonomická škoda, kterou bychom po narušitelích museli vymáhat,“ doplnil.

Do lomu v sobotu vniklo 133 lidí, všem hrozí pokuty za přestupky. Aktivisté strávili celé sobotní odpoledne a podvečer v lomu pod jedním z rypadel. Nakonec je vyváděla policie. „Během zásahu se staly excesy jednotlivých policistů. Například došlo ke zranění v obličeji jednoho účastníka a naražení ledvin. Potom močil krev. To neodpovídá standardnímu zásahu,“ řekl ČTK aktivista Mikuláš Černík.

Policie odmítá, že by aktivisty zranila. „Bylo použito donucovacích prostředků u všech zajištěných osob, konkrétně hmaty a chvaty, a to k oddělení zaklesnutých aktivistů. Při tomto zákroku nedošlo ke zranění aktivistů ani zasahujících policistů,“ řekla ČTK krajská policejní mluvčí Jana Slámová. Jedna z aktivistek skončila v péči lékařů, podle Černíka ale její indispozice souvisela s dlouhodobým pobytem na slunci.

Policie zajistila v lomu 133 lidí, mezi nimi i bezmála tři desítky cizinců. U těch se podle Černíka přístup policie lišil. „Byli s rukama zavázanýma za zády asi osm hodin v autobuse bez vody. Pro nás to je nepřístojné. A ve srovnání s tím, jak se zacházelo s ostatními účastníky, to nebylo vůbec férové,“ dodal Černík. Policie podle informací ČTK žádnou oficiální stížnost ani podnět na chování svých lidí zatím nedostala. Podle Černíka jsou aktivisté v kontaktu s krajským policejním ředitelem. „Doufáme, že bude tuto věc řešit a že z toho vyvodí důsledky pro ty jednotlivé policisty,“ uvedl Černík.

Policisté všechny zajištěné už o víkendu propustili, jsou podezřelí z přestupků, za které jim hrozí pokuty do 15 000 korun. Přesný počet policistů, stejně jako náklady na víkendové opatření podle Slámové policie stále vyčísluje. Policie měla v terénu pořádkové jednotky, jízdní policii, situaci monitoroval vrtulník.

Kvůli protestujícím musely Severočeské doly zastavit na několik hodin těžbu. Mluvčí společnosti Lukáš Kopecký ČTK už dříve řekl, že společnost vyčíslí škody a o dalším postupu rozhodne představenstvo.