Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americká armáda v Česku. Velký konvoj s tanky tudy znovu pojede na cvičení

Americká armáda v Česku. Velký konvoj s tanky tudy znovu pojede na cvičení

Zeměmi střední Evropy projede v červnu a červenci velký konvoj americké armády. Z Německa zamíří přes Českou republiku a Slovensko na společné cvičení spojenců do Maďarska, Rumunska a Bulharska. Novinářům to řekl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš. Dodal, že včasným zveřejněním údajů o přesunech vojenské techniky chce zabránit případným spekulacím veřejnosti. Podobný přesun amerických vojáků předloni provázely akce jejich příznivců a odpůrců.

Američtí vojáci se v létě zúčastní v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku jednoho z největších letošních cvičení Severoatlantické aliance pod názvem Saber Guardian 2017. Zapojí se do něj na 25 000 osob. Návrat z cvičení je naplánován na srpen.

Součástí silničního přesunu americké armády bude i bojová technika, jako například tanky. Kolona nepojede najednou, ale bude rozdělena do několika menších jednotek. Slovensko slíbilo americkým vojákům v případě potřeby logistickou podporu, jako například doplnění pohonných hmot či ubytování.

„Přes území Slovenska bude projíždět několik stovek kusů bojové techniky různého typu a příslušníci armády Spojených států. Tímto jsme chtěli informovat veřejnost a předejít dezinformacím včetně informací, že se chystáme na nějaký útok," řekl Gajdoš.

Vojenská technika armády Spojených států se přesouvala Slovenskem i v uplynulých měsících. Fotky bojových vozidel tehdy vyvolaly různé spekulace na sociálních sítích.

Větší americký konvoj projel Slovenskem na podzim roku 2015. Na jeho příjezd na Slovensko tehdy čekaly desítky příznivců i odpůrců. Podle Gajdoše je Slovensko připraveno na případné opakování protestů, chystaný přejezd jednotek americké armády přes Slovensko bude zajišťovat policie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek