Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký velvyslanec Schapiro: Nejhorší moment v Česku? Propuštění Alího Fajáda

Americký velvyslanec Schapiro: Nejhorší moment v Česku? Propuštění Alího Fajáda

Jakou nejhorší vzpomínku si americký velvyslanec Andrew Schapiro vezme s sebou, až v pátek opustí Prahu? Nejtěžší chvíle v úřadě prý zažíval počátkem loňského roku v souvislosti s propuštěním Libanonce Alího Fajáda, zadržovaného v Praze. Tehdy velvyslanectví dokonce vydalo ostré prohlášení na adresu české vlády.

„Nejhorší asi bylo, když byl propuštěn Alí Fajád," řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Schapiro. „Byl to Libanonec obviněný ve Spojených státech ze zločinů spojených s terorismem a pašování zbraní. Byl zde zatčen a my jsme se snažili o jeho vydání do USA. Podle některých tvrzení v novinách to bylo výměnou za propuštění českých zajatců – to nemůžu komentovat,“ zavzpomínal americký velvyslanec.


Fajád byl v Česku zatčen v roce 2014 spolu s dalšími dvěma muži. Policie je podezírala ze spolupráce s teroristy. Počátkem loňského únoru byl však Fajád propuštěn a odletěl do Libanonu. Ve stejnou chvíli se do Prahy vrátila z Libanonu pětice unsesených Čechů. Ministr obrany Martin Stropnický tehdy řekl, že případy jsou svázané a Češi se vrátí do vlasti, pokud Fajád nebude vydán do USA. Později svá slova mírnil.

Celý článek a záznam rozhovoru s odcházejícím americkým velvyslancem v Česku najdete na Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek