Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Sobotkův pat. Odvoláním Babiše by skoro nic nezískal, tak jako tak tratí

ANALÝZA: Sobotkův pat. Odvoláním Babiše by skoro nic nezískal, tak jako tak tratí

Tu a tam novináři spekulují o vcelku divokém scénáři, který spočívá v odvolání Andreje Babiše z vlády. Naposledy o tom tento týden s odkazem na několik anonymních zdrojů z blízkosti premiéra a z vedení KDU-ČSL informoval server Seznam Zprávy. Bez ohledu na to, zda jsou podobné spekulace – a podle našich zjištění tomu tak spíše není – aspoň z části ukotvené v realitě, je zcela jistě na místě pokusit se nastínit důsledky podobného manévru. Co by to znamenalo pro vývoj české politiky s výhledem k podzimním sněmovním volbám? Těžila by z něj ČSSD, anebo by odvolání Andreje Babiše, a tedy nejspíš i ostatních ministrů hnutí ANO, nahrálo v očích veřejnosti právě jemu?

Odpověď je jednoduchá: Babiš by měl zas o důvod víc zaujmout pozici kritika všech zavedených stran, které si podle něj na pravici a levici pouze hrají a kterým jde dle jeho slov pouze o moc a peníze. Voliče by tak opět a intenzivněji lákal příslibem změn, jejichž společným jmenovatelem je vyrvat zavedené – a chce se skoro dodat demokratické – pořádky z jejich kořenů. Je tudíž legitimní se ptát, proč by něco podobného sociální demokraté a lidovci dělali? Navíc tak krátce před volbami.

Autorka textu na webu Seznamu Lucie Stuchlíková uvádí v podstatě jediný důvod, který by měl ke konci Babiše vést: Sobotka musí voličům dokázat, že si umí dupnout, že to není on, kdo z každého konfliktu vycouvá, jednoduše řečeno, že není slabým premiérem.

I kdyby to tak bylo, a připusťme, že to svou logiku má, musí Sobotka minimálně tušit, že by ho takové pozdní bouchnutí do stolu nemuselo v žádném ohledu posílit. Ba naopak. Tak jako mnoha situacích v politice, volí mezi dvěma špatnými řešeními: obě ho oslabí. Odvolání Babiše je ale přece jen o řád riskantnější, než s ním dovládnout. Neboť na tom, že by v obdobné situaci – Stuchlíková připomíná nákup dluhopisů a s tím spojené obvinění z daňových úniků, podivný prodej akcií firem Profrost a Afeed či kauzu Čapího hnízda – musel politik v zemích s ustálenou politickou kulturou skončit, sice něco je, avšak u nás je pravděpodobnější, že by Sobotka byl označován za pokrytce, který s Babišem přes tři roky vládnul a teď, když se mu to hodí, se proti němu spojuje s jindy nenáviděným Kalouskem, a Fialou.

„Že jde v pseudokauze tzv. jednokorunových dluhopisů pouze o mou diskreditaci a o to dostat mě z politiky, je jasné od začátku,“ uvedl ostatně v rozhovoru pro INFO.CZ samotný Andrej Babiš. Podle něj totiž nikdo z jeho partnerů ve vládě, natož z opozice, od něj nechtěl nic vysvětlit. Je zároveň přesvědčený, že celá kauza byla rozpoutána s jediným cílem: poškodit ho v očích veřejnosti. „A to, že se na mě domlouvají dva koaliční partneři, je zcela nepochopitelné. Už mě to ale nepřekvapuje. Oni se takto podrazácky chovají od krajských voleb. Jak jsem slíbil, celou věc vysvětlím Poslanecké sněmovně písemně a pokud to panu premiérovi nebude stačit, tak mě asi odvolá,“ uvedl pro INFO.CZ Babiš.

Ne že bychom neměli představivost, ale přece jen, Sobotka musí vědět, že by v případě odchodu hnutí ANO z vlády čelil situaci, ze které by mohl před volbami jen těžko vytěžit body. „Pokud by Babiše vyštípali z vlády, tak by mu spíše prospěli,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politoložka Vladimíra Dvořáková. Sobotka by musel pečlivě zvážit, jakým způsobem by odvolání Babiše komunikoval před veřejností a je otázka, zda by například novinářům z Mf Dnes a Lidových novin dokázal svůj postup věrohodně vysvětlit. Jak by asi média, která donedávna patřila přímo Babišovi, o celé věci psala?

„Sobotka by mohl uspět jedině v případě, že by se veřejné mínění ztotožnilo s obviněním, kterým by odvolání Babiše podepřel,“ zdůrazňuje Dvořáková. Zatím se podle ní ale vše jeví tak, že lidem, kteří zvažují volbu Babiše, nevadí prakticky nic. „Nevadí jim ani podezření ze spolupráce s StB, nevadí jim Čapí hnízdo, ani daňové úniky. Babiš by se tak stal v jejich očích spíše obětí,“ myslí si Dvořáková. Sobotka by navíc vytvořil prostor pro to, aby se do rozložení sil ve vládě vložil prezident Miloš Zeman, který Babiše v posledních měsících několikrát podržel.

Lucie Stuchlíková plán sociálních demokratů a lidovců opírá ještě o jeden moment, a to o komunikační strategii, kterou obdrželi poslanci ČSSD z Lidového domu. V zásadě jde o návod, jak na Babiše útočit ve veřejném prostoru, ve sněmovně, nebo na sociálních sítích. Vůbec z toho ale nelze vyvozovat, že by se tak mělo dít s cílem vystrnadit Babiše z vlády. Pro Sobotku je totiž daleko efektivnější Babiše udržovat ve vládě a zároveň veřejnosti permanentně připomínat rozličné kauzy, které ho mohou aspoň teoreticky v očích veřejnosti diskreditovat a oslabovat tak jeho pozici. Což bude nejspíš také důvod vzniku oné komunikační strategie sociálních demokratů.

A je tu ještě jeden vcelku zásadní důvod, který hovoří proti odchodu Babiše z vlády. Sobotka by se totiž při případném hlasování o nedůvěře svého kabinetu v Poslanecké sněmovně musel spoléhat na hlasy pravicových poslanců. Jak naznačil nedávno předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro INFO.CZ, poslanci TOP 09, a nejspíš i zástupci ODS, by menšinovou vládu sociálních demokratů a lidovců při hlasování podpořili, avšak je pravděpodobné, že by tím sociální demokraty v očích voličů poškodili.

„Pokud by Sobotkova vláda po rezignaci ostatních ministrů z hnutí ANO nepadla, tj. TOP 09 a ODS by podržely menšinou vládu ČSSD a lidovců, musel by následovat návrh na nové ministry a jejich jmenování,“ připomíná Dvořáková. V takovém případě by k tomu všemu nastala situace, ve které by se sociální demokraté a lidovci stali rukojmím pravicové opozice.

Což mimo jiné znamená, že by si na nich smlsl prezident Miloš Zeman, který třeba TOP 09 považuje za zosobnění toho nejhoršího, co může česká politika voličům nabídnout. A nejen Zeman, také voliči ČSSD by spojenectví s nenáviděnou pravicí neakceptovali. Pochopitelně tím nechceme říct, že k němu někdy v budoucnu, a možná hned po volbách, nedojde. Nyní, tedy půl roku před volbami, by toto spojenectví sociální demokracii prostě poškodilo. I to si musí Sobotka uvědomovat.

Pokud Babiše přesto všechno z vlády odvolá, měl by se připravit ještě na jeden argument, se kterým na něj ministr financí vyrukuje. „Celkem mě zajímá, jak bude Sobotka odůvodňovat odvolání ministra, který snížil zadlužení země o sedmdesát miliard, každého Čecha oddlužil o 6654 Kč a dokázal mít největší přebytek rozpočtu v novodobé historii naší země v hodnotě 61,8 miliard Kč a vybral na daních a odvodech za období své funkce 230 miliard. To pan Sobotka, když dělal ministra financí a ekonomika rostla skokově o 4,9 a 6,4 procent, nasekal dluhy za 400 miliard Kč,“ uvedl Babiš pro INFO.CZ