Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Anarchistovi Ševcovovi opět hrozí vyhoštění. Stát mu neprodloužil vízum

Anarchistovi Ševcovovi opět hrozí vyhoštění. Stát mu neprodloužil vízum

Cizinecká policie dnes zadržela ruského studenta Igora Ševcova. Stát mu neprodloužil vízum a bude se zřejmě jednat o jeho vyhoštění. To hrozilo Ševcovovi už loni, když byl podezřelý z útoku na dům ministra Stropnického, což se ale u soudu nikdy neprokázalo. Podle anarchistického serveru Antifénix stát zamítl prodloužení povolení, protože „pobyt Ševcova je proti zájmům české veřejnosti“. Student už dříve prohlásil, že má z návratu do Ruska strach a bojí se případných represí ze strany tamních úřadů.

O zadržení Ševcova informoval server Lidovky.cz. Prý na něj došlo bezprostředně po tom, co studentovi na ministerstvu vnitra neprodloužili víza. Policisté ho převezli na cizineckou policii a později ho prý pustili znovu na svobodu. Ševcovův advokát Pavel Čižinský serveru potvrdil, že cizinecká policie zahájila s Rusem řízení o vyhoštění z republiky.

Vrchní soud v Praze loni v červenci zrušil vyhoštění Ševcova, které mu pražský městský soud nařídil v dubnu. Trest dostal za to, že hlídal a natáčel u ruzyňské věznice, kde jiný muž sprejoval anarchistické nápisy. Student tehdy dostal tříletý zákaz účastnit se sportovních a kulturních akcí, shromáždění a demonstrací. V praxi se to údajně projevovalo třeba i tak, že se policie zajímala o jeho účast na pokojných akcích, kde anarchisté rozdvali jídlo.

Rusa policisté dříve podezírali z útoku na dům ministra vnitra Martina Stropnického. Ševcovova pachová stopa se údajně našla na jedné ze zápalných lahví, které útočníci na dům házeli. Toto obvinění se ale neprokázalo.

Ševcov vinu vytrvale odmítá, celý proces považuje za zmanipulovaný. Navíc má prý k Česku silné sociální vazby, kterých se nechce vzdát. V dřívějších rozhovorech student navíc uvedl, že cesta zpět do Ruska by pro něj byla nebezpečná. Protestoval proti anexi Krymu a předpokládá, že by se o něj v Rusku zajímala policie a následky by tam pro něj byly výrazně horší než v Česku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek