Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Audit se Babišovi nevyplatil. Policie šetří nákup předražených akcií, může jít o daňový únik

Audit se Babišovi nevyplatil. Policie šetří nákup předražených akcií, může jít o daňový únik

Měla vyvrátit pochyby ohledně jeho příjmů, nyní to však vypadá, že zpráva auditorských společností Andreji Babišovi (ANO) způsobí další problémy. Podle ní měl v roce 2010 koncern Agrofert zaplatit přemrštěnou částku za nákup akcií společnosti Profrost. Právník Aleš Rozehnal na serveru HlídacíPes.org upozornil, že za nevýhodnou transakcí může být snaha ministra financí vyplatit si zastřenou dividendu. V tom případě by peníze nemusel zdanit. Takový postup je ale nezákonný.

Podle zprávy firem PWC a EY získal Babiš prodejem akcií Profrostu celkem 527 468 800 Kč. Jaký podíl v roce 2010 prodával, auditoři neuvádí. Rozehnal však tvrdí, že to rozhodně nemohlo být více než 20 procent.

„O několik dní předem totiž Babiš jakožto jediný akcionář společnosti přijal rozhodnutí, že se základní kapitál této společnosti zvyšuje o 100 milionů Kč, z čehož 80 procent vkladu převzal koncern Agrofert a pouze 20 procent převzal Andrej Babiš,“ popisuje Rozehnal.

A nesrovnalost je na světě. Zatímco 80 procent akcií stálo Agrofert „pouhých“ 80 milionů korun, zbylá pětina ho vyšla na zmíněných více než 527 milionů.

Do hry navíc vstoupila ještě jedna společnost. Rapaces Group, patřící ze tří čtvrtin člence představenstva Agrofertu Simoně Sokolové. Ta koupila od Agrofertu ve stejném roce také pětinový podíl v Profrostu. Z výroční zprávy společnosti za rok 2010 lze vyčíst, že za něj zaplatila 20,4 milionu. Což na rozdíl od Babišova prodeje odpovídá základnímu kapitálu Profrostu po jeho navýšení o 100 milionů.

Na první pohled nedává příliš smysl, proč by chtěl Babiš jako majitel Agrofertu za prodej platit přemrštěnou částku „sám sobě“. Pokud by však šlo o v úvodu nastíněnou možnost vyplacení zastřené dividendy, logiku by celý postup měl.

Agrofert Babišovi žádné dividendy nevyplácí. Nerozdělený zisk společnosti se v současné době pohybuje okolo 30 miliard korun. Zatímco z vyplacených dividend by ministr financí musel zaplatit daň, z prodeje předražených akcií nikoli.

Pokud by si však Babiš prodejem skutečně vyplatil zastřenou dividendu, měl by potíže se zákonem. „Takové jednání by ale nebylo ani obcházením nebo zneužitím zákona, ale porušením zákona, a jednalo by se o daňový únik,“ uzavírá analýzu Rozehnal.

Výsledky šetření auditorských firem už prověřují daňoví specialisté z policie. Rozšířili o ně dosavadní prověřování kauzy nákupu korunových dluhopisů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek