Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Autobusáci půjdou kvůli platům do stávky. Oznámí ji tři dny předem

Autobusáci půjdou kvůli platům do stávky. Oznámí ji tři dny předem

Vedení dopravních odborů dnes vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů. Řidiči v některých krajích zatím nedostali přidáno podle schváleného nařízení vlády. Rozsah stávky a přesné datum oznámí odbory s třídenním předstihem. Po jednání předsednictva Odborového svazu dopravy to novinářům řekl jeho předseda Luboš Pomajbík.

„Předsednictvo Odborového svazu dopravy s politováním konstatuje, že to, co bylo v roce 2016 složitě vyjednáno a následně potvrzeno vydáním obecně platných státních předpisů, v roce 2017 velmi často není v praxi naplňováno,“ uvedl. Podle Pomajbíka problémy přetrvávají v Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina.

Plánovaná stávka řidičů autobusů má politický podtext, řekl dnes ČTK předseda jihomoravské pobočky Odborového svazu dopravy Libor Weinstein. Vláda a některé kraje nejednají tak, aby zajistily, že řidiči dostanou mzdy podle vládního nařízení z loňského října, uvedl. Například právě na jižní Moravě se odbory dohodly na úterním jednání s vedením kraje a dopravci, že budou společně tlačit na vládu, aby situaci systémově vyřešila.

„Chceme dál jednat, ale už také nechceme čekat, takže stávka může být ve velice brzké době a může být poměrně masivní. Přesný termín, by nebylo dobré sdělit z taktických důvodů,“ řekl Weinstein. Na jižní Moravě jsou již několik týdnů odbory ve stávkové pohotovosti. Celostátní vedení dopravních odborů dnes vyzvalo ke stávce kvůli mzdám řidičů linkových autobusů bez konkrétního určení data.

 

V každém kraji je situace mírně odlišná vzhledem k tomu, že ne všechny kraje vybíraly dříve autobusové dopravce ve veřejné soutěži, navíc každý kraj má smlouvy formulované jinak. Na jižní Moravě vedení kraje může dopravcům zvýšit platby na požadovanou úroveň o 2,85 koruny na kilometr pouze letos a příští rok. Systémové řešení může zřejmě zajistit pouze vláda, která se zvýšení minimálních platů nařídila

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek