Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš: Chci garance, že Sobotka bude akceptovat našeho ministra

Babiš: Chci garance, že Sobotka bude akceptovat našeho ministra

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš chce po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi garance, že bude respektovat případný návrh hnutí ANO na nového ministra financí. Babiš to uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Premiér navrhl k dnešnímu dni Babiše odvolat, což ale prezident Zeman neudělá. Hlava státu skrze svého mluvčího uvedla, že je nutné nejdříve vypovědět koaliční smlouvu. Odborníci na ústavní právo i premiér takový výklad odmítají.

„Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo. Vicepremiér rovněž očekává, že ostatní ministři hnutí ANO by měli zůstat ve vládě. „Pokud jde o naše ministry, pak myslím, že nejlepší varianta je, aby zůstali. Musíme se ale poradit. Měnit ministry pár měsíců před volbami není podle mě řešení, všichni mají před sebou ještě dost práce,“ říká ministr financí Babiš.

Babiš však uvedl, že dobrovolně se svého vládního postu nevzdá; rovněž si nemyslí, že premiér Sobotka má důvod k jeho odvolání. „Je to prostě jeho cílená hra, která mě má dostat z politiky,“ vysvětluje Babiš.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl s tím, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval.

V neděli mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno.

„Podle mě je to zpravodajská hra, vrtěti psem, aby se překryly maléry přítele pana premiéra Březiny na ministerstvu školství,“ komentuje kauzu Babiš pro deník Právo.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek