Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš chodí „od domu k domu“, dnes zkusí obměkčit ODS a lidovce. Obě strany ho jako premiéra odmítají

Babiš chodí „od domu k domu“, dnes zkusí obměkčit ODS a lidovce. Obě strany ho jako premiéra odmítají

Zástupci hnutí ANO se dnes odpoledne sejdou s představiteli ODS a KDU-ČSL k jednání o povolebním uspořádání. V uplynulých dnech ANO podobně jednalo s ČSSD, SPD a KSČM. Občanští demokraté i lidovci jsou k výsledku jednání skeptičtí. ODS považuje za nemožné, aby ANO hledalo programové průniky současně s ní a s komunisty. KDU-ČSL vylučuje vstup do vlády, ve které by byla trestně stíhaná osoba. ANO přitom trvá na tom, že premiérem bude jeho předseda Andrej Babiš, přestože čelí obvinění z podvodu.

ODS si chce vyslechnout názory ANO, vládní hnutí se ale podle ní musí rozhodnout, kam chce směřovat. "Buďto máme k sobě programově a názorově blízko, nebo oni mají blízko ke komunistům. Ale dohromady to určitě nejde spojit," řekl v úterý předseda ODS Petr Fiala.

Lidovci připomínají, že před volbami vyloučili účast ve vládě i toleranci takového kabinetu, ve kterém by byla trestně stíhaná osoba. "Jsme připraveni s ANO vyjednávat, ale samozřejmě ta podmínka stále platí," řekl v úterý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

ANO v polovině ledna neuspělo ve Sněmovně se žádostí o důvěru pro svou menšinovou jednobarevnou vládu, dnes před polednem předá premiér Babiš na Hradě prezidentu Miloši Zemanovi svou demisi. ANO ale trvá na tom, že jeho jediným kandidátem na předsedu vlády i pro druhý pokus o sestavení kabinetu zůstává Babiš. Také Zeman uvedl, že ho jmenuje premiérem i podruhé.