Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš definitivně prohrál spor o evidenci ve svazcích StB. Soud zamítl jeho žalobu

Babiš definitivně prohrál spor o evidenci ve svazcích StB. Soud zamítl jeho žalobu

Premiér v demisi Andrej Babiš definitivně prohrál spor se slovenským Ústavem paměti národa ohledně své evidence ve svazcích StB. Bratislavský krajský soud zamítl Babišovu žalobu, kterou se politik v obnoveném řízení bránil. V praxi to znamená, že Babiš je v dokumentech jakožto agent Bureš oprávněně. Babiš České televizi řekl, že se chce poradit s právníky, koho dále žalovat. Uvedl, že nic nepodepsal a že jde podle něj o smyšlenou záležitost.

Spor se bratislavskému soudu vrátil po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi za pravdu.

Podle mluvčího Pavola Adamčiaka krajský soud rozhodl 30. ledna. Vůči jeho rozhodnutí nelze použít řádný opravný prostředek. Soudci bratislavského soudu jsou rozhodnutím ústavního soudu vázáni.

„Pro nás a pro Ústav paměti národa to znamená, že kauza Babiš je právoplatně a definitivně uzavřená. V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí soudu, které by uvádělo, že Andrej Babiš je vedený jako agent StB neoprávněně,“ uvedla pro server SME.sk advokátní kancelář Poláček & Partners, která ÚPN ve sporu zastupovala.

Babiš od začátku trvá na tom, že se Státní bezpečností neměl nic společného a odmítal i výrok ústavního osudu, že i kdyby ve svazcích neoprávněně byl, nemá žalovat ÚPN, protože ten o evidenci osob nerozhoduje. Ústav paměti národa naopak poukazoval na to, že Babiš je ve svazcích řádně vedený jako agent s krycím jménem Bureš. Jak uvádí SME, Ústav v minulosti u soudu dokládal 229 důvodů, proč by měl spor vyhrát.

„Nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal a je to smyšlená záležitost.“
Andrej Babiš

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení.


Připomeňte si starší vyjádření Andreje Babiše k jeho spolupráci s StB


Podle historických dokumentů se Babiš stal důvěrníkem StB v roce 1980, o dva roky později ho měla tajná policie získat pro spolupráci. Ukončila ji v roce 1985 kdy babiš vyrazil na obchodní misi do Maroka.

Babišova přítomnost ve svazcích StB je dlouhodobě jednou z hlavních komplikací pro jeho politické působení. Není vyloučené, že výrazněji zasáhne do jeho dalších snah o sestavení vlády. Hnutí ANO momentálně sonduje, zda by jeho druhou vládu podpořili některé další strany. Nejčastěji se mluví o KSČM, SPD a o ČSSD, u které další vývoj určí klíčový volební sjezd o nadcházejícím víkendu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek