Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš hraje na hraně: K Čapímu hnízdu na poslední chvíli promluví souzený exdetektiv od Šlachty

Babiš hraje na hraně: K Čapímu hnízdu na poslední chvíli promluví souzený exdetektiv od Šlachty
 

Mandátový a imunitní výbor sněmovny většinou hlasů poslanců ANO a SPD odhlasoval pozvání exdetektiva ÚOOZ Jiřího Komárka, aby v úterý před hlasováním o důvěře vládě promluvil o kauze Čapí hnízdo. Zástupci Pirátů nebo Miroslav Kalousek to ostře kritizují a poukazují na pochybnou výpovědní hodnotu Komárkova svědectví. Místopředsedkyně výboru Taťána Malá z ANO uvedla, že důvodem pozvání jsou informace Komárka o údajném napojení vyšetřovatele kauzy na podsvětí.

Závěr středečního dění ve sněmovně nabral nečekaný a dramatický spád. Mezi politiky a znalci dění se objevují tvrzení o bezprecedentním postupu.

Sněmovna nejprve celý den debatovala o menšinové vládě Andreje Babiše a měla večer hlasovat o tom, zda jí vysloví důvěru. Narychlo ovšem bylo svoláno zasedání mandátového a imunitního výboru, který řeší kauzu Čapí hnízdo a má vydat doporučení sněmovně, zda vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Hnutí ANO se připojilo k SPD a na výboru těsnou většinou odhlasovaly pozvání exdetektiva ÚOOZ Jiřího Komárka nepravomocně odsouzeného za to, že nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“.

Člen výboru Miroslav Kalousek z TOP 09 označil pozvání Komárka za „usnesení, které nemá precedens“. „Přizvání bývalého policisty, který je v procesním postavení nepravomocně odsouzeného lháře za pomluvu (...) nechápu jediný důvod, proč by to měl vyslechnout mandátový a imunitní výbor,“ řekl Kalousek už odpoledne.

Poslanci ANO podle Piráta Jakuba Michálka chtěli pozvat Komárka kvůli článku, podle kterého hovořil u soudu o tom, že vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil byl terčem lobbistů. Babiš na Nevtípila kvůli vyšetřování Čapího hnízda opakovaně slovně útočí.

Michálek později dodal, že Piráty pozvání Komárka znepokojuje. „Je nepravomocně odsouzen, byl přeřazen, aby pracoval pod Andrejem Babišem, a nejsme si jisti, nakolik  věrohodné informace poskytne,“ uvedl. Jeho stranický kolega Lukáš Bartoň konstatoval, že jediným smyslem pozvání Komárka je diskreditace vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo.

Místopředsedkyně imunitního výboru Taťána Malá z hnutí ANO večer uvedla, že důvodem bylo to, že „v médiích proběhly informace, že Komárek hovořil o vztahu vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo s mafií“.

„Vůbec netuším, je to pro mě nová informace,“ řekl dříve ohledně svého pozvání Komárek serveru Aktuálně.cz. Dodal, že řekne, co už řekl u soudu.

Pozvání Komárka je v současné už tak složité situaci zcela zlomové. Jeho svědectví by mělo zaznít – ačkoli možná nebude zbaven mlčenlivosti – v úterý těsně před hlasováním o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše. Podle lidovců ANO slíbilo, že stanovisko výboru bude známé v úterý před jednáním sněmovny.

Dnes sněmovna schůzi k hlasování o důvěře přerušila. Dopoledne v dolní komoře vystoupil prezident Miloš Zeman, poté pokračovala celodenní diskuze poslanců, ve které zaznívaly převážně kritické hlasy na adresu babišovy vlády a jejího programového prohlášení. Kabinet podle očekávání důvěru na první pokus nezíská, dosud mu nikdo kromě hnutí ANO nepřislíbil podporu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek