Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš kývl KSČM na zdanění církevních restitucí. Další krádež a křivda, zní od lidovců a Kalouska

Babiš kývl KSČM na zdanění církevních restitucí. Další krádež a křivda, zní od lidovců a Kalouska

Andrej Babiš (ANO) podpořil návrh komunistů na zdanění církevních restitucí, což bylo pro KSČM jednou z podmínek pro tolerování vlády hnutí ANO. V dnešním vydání to uvedl deník Lidové noviny (LN). Stejný názor sdílí i SPD Tomia Okamury, změny restitucí chtěla dříve i ČSSD. Naopak lidovci jsou zásadně proti a návrh zdanění zkritizoval i Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Jedním z požadavků komunistů na toleranci vlády Andreje Babiše a také jedním z jejich hlavních bodů volebního programu bylo zdanění církevních restitucí. Komunisté chtějí, aby se na dosud nevyplacené náhrady za majetek, který církve nedostaly zpátky, uvalila devatenáctiprocentní daň z příjmu. Andrej Babiš jejich návrh podpořil.

„Určitě. Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ řekl Andrej Babiš Lidovým novinám. Na jeho straně jsou komunisté a také SPD Tomia Okamury. Mezi některými politiky však Babišův výrok vyvolal bouřlivé reakce. Především ze strany lidovců, kteří roky bojovali za pravý opak.

„Je to antisemitský návrh popírající právní stát,” sdělil v reakci na výrok Andreje Babiše Novinkám.cz předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Lidovci čtyři roky blokovali otevírání schválené majetkové vypořádání státu s církvemi, Babišův krok tedy chápou jako populistický a protiústavní. „Nejde o restituce, ale o to, že Andrej Babiš nectí základní právní principy. Retroaktivní zákony jsou protiústavní,” doplnil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

K Babišově výroku se kriticky postavil i končící předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který připomněl, že majetek, který se má do roku 2043 církvím vrátit, už jednou ukraden byl. „Náhrada za ukradený majetek není příjem. Nemůže být proto daněna. Byla by to jen další krádež a křivda,” sdělil Novinkám.cz s tím, že je takové jednání pro komunisty zcela typické.

Náhrady za ukradený majetek činí 59 miliard korun bez zohlednění inflace. Peníze se mají vyplácet po dobu třiceti let. Poprvé se tak stalo v roce 2013, naposledy by k tomu mělo dojít v roce 2043. Kdyby se peníze zdanily, dle komunistů by do státní kasy přiteklo zhruba 11,5 miliardy korun.