Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš má nový tým: Ve vedení ANO je jedna žena a dva ministři

Babiš má nový tým: Ve vedení ANO je jedna žena a dva ministři

Hned v prvním kole se delegátům podařilo zvolit všechny čtyři řadové místopředsedy hnutí ANO: od dnešního dne jimi budou Richard Brabec, kterého volilo 171 delegátů, Jaroslava Jermanová (169 hlasů), Martin Stropnický (174) a Petr Vokřál (173), který stejně jako Jermanová svůj post obhájil. Andrej Babiš tak má do předvolebního období navolen nový tým: jeho součástí jsou dva ministři a pouze jedna žena.

Už dopoledne mu delegáti také schválili nové znění stanov, které nebývalým způsobem centralizují moc do rukou předsedy. Ve funkci prvního místopředsedy také potvrdili Jaroslava Faltýnka. Čtvrtý sněm hnutí ANO tak potvrdil, že má Babiš celou organizaci pevně v rukou.

Již po minulém sněmu experti upozorňovali na nebývalé silnou pozici, kterou dávají stanovy nejužšímu vedení hnutí, a především jejímu předsedovi. Nová verze stanov v tomto hranice možného opět posunula, jako všechny dosavadní body programu přitom prošla bez diskuse a pohodlnou většinou: hlasovalo pro ni 208 z 210 delegátů.

Andrej Babiš bude moct napříště zasahovat do kandidátek hnutí, a to ve volbách na všech úrovních samosprávy. Nová verze stanov mu umožní vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor hnutí.

Také volba místopředsedů proběhla hladce, všichni čtyři nově zvolení místopředsedové získali silný mandát, ani v jednom případě nelze říct, že by je kdokoli z neúspěšných protikandidátů byť náznakem ohrozil. Původně se do boje o místopředsednický post hlásilo celkem jedenáct kandidátů, nakonec se ale nominace čtyři (Jan Volný, Martin Komárek, Zdeněk Soukup a Jana Vildumetzová) vzdali. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec v úvodu svého kandidátského projevu připomněl, že se s většinou delegátů zná opravdu dlouho. Oproti minulému sněmu se toho dle jeho názoru příliš nezměnilo. „Po tříleté zkušenosti ve vládě naprosto přesně chápu, že se mnozí politici snaží zachránit to, co Andrej Babiš označil za matrix,“ uvedl Brabec před delegáty. Stojí si také za tím, že je ANO jedinou stranou, která nerozkrádá stát.

„Udělám vše, abychom mohli od podzimu udělat pro tuto zemi ještě víc,“ uzavřel s odkazem na sněmovní volby Brabec. Nejvíce hlasů ve volbě obdržel ministr obrany Martin Stropnický, o kterém se hovoří jako o možném kandidátovi hnutí na post prezidenta republiky.

Stropnický před delegáty řekl, že sněm je pro něj především věcí kontinuity. „My tady neřešíme zásadní rozpory, nemáme – na rozdíl třeba od ČSSD – frakce. Jsme jedno hnutí. To považuji za podstatný vzkaz veřejnosti,“ řekl. Zdůraznil také, že je čeká klíčové období. „Nesmíme připustit, abychom cíle, který máme před sebou, nedosáhli.“ Myslel tím vítězství ve volbách. 

„Pokud budeme mít silný mandát, přerod z prapodivné a zakleté země se podaří demontovat do úspěšného konce,“ řekl Stropnický. Podle něj se hnutí musí připravit na to, že jeho političtí protivníci udělají cokoli, aby se to Babišovi nepodařilo. „Nesmíme zklamat naději, kterou jsme v lidech vyvolali,“ dodal.

Brněnský primátor Petr Vokřál se ve svém projevu také vrátil ke zkušenosti z posledních dvou let. Pokud jde o budoucnost, za prioritu označil schopnost řešit problémy, také on hovořil o naději, kterou lidem hnutí dalo. „V každém kmeni byl náčelník, pak šaman a pak jakási rada starých, a to bych se rád ucházel,“ řekl Vokřál s tím, že být rád hnutí i nadále pomáhal a zúročil tak své zkušenosti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek