Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš navrhuje další daňové úlevy. Podívejte se, za co už by se nemuselo platit

Babiš navrhuje další daňové úlevy. Podívejte se, za co už by se nemuselo platit

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl osvobodit od daně z nabytí nemovitých věcí i první úplatný převod bytů v rodinných domech. Nyní se úleva týká zejména rodinných domů a bytů v bytových domech. Cílem předlohy je podle autora sjednotit pojetí osvobození od daně u bytových jednotek.

Sazbu daně, která činí čtyři procenta, novela nemění. Zachovává i podmínky pro osvobození. Nedaní se první převod, který se uskuteční do pěti let od dokončení nebo od zahájení užívání stavby. Změnou by stát přišel ročně odhadem o 74 až 100 milionů korun, uvedl Babiš v důvodové zprávě.

V rodinném domě mohou být podle stavebních předpisů nejvýše tři bytové jednotky. Zatímco v minulosti bylo rozdělování rodinných domů na byty výjimečné, nyní jde o vzrůstající trend, napsal Babiš. Finanční správa minulý týden uvedla, že zaznamenává žádosti o osvobození pro byty v nově postavených bytových domech. Upozornila, že daňová úleva pro tyto případy neexistuje.

Babišovu předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní parlament. Není ale jisté, že zákonodárci stihnou novelu projednat do podzimních voleb, ač ministr navrhuje, aby ji sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek