Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš údajný dotační podvod s Čapím hnízdem zosnoval a řídil, tvrdí vyšetřovatelé

Babiš údajný dotační podvod s Čapím hnízdem zosnoval a řídil, tvrdí vyšetřovatelé

Podle vyšetřovatelů předseda hnutí ANO Andrej Babiš s dokonalou znalostí všech skutečností řídil a koordinoval celou akci, jejímž cílem bylo získat neoprávněně finanční prostředky z evropských dotací pro malé a střední podnikatelé na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informuje o tom úterní vydání deníku Právo s odkazem na pětistránkovou žádost policistů o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, která minulý týden doputovala do Poslanecké sněmovny. Kvůli průběhu údajného dotačního podvodu předsedovi hnutí ANO hrozí nepodmíněný pět až deset let dlouhý trest. V případu figurují také Babišova dcera z prvního manželství, jeho současná manželka či první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a náměstkyně jihlavského primátora Jana Mayerová, která se letos uchází o hlasy voličů na Vysočině.

„Babiš podle policie řídil a koordinoval kroky těchto osob, a to zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností, s cílem získat neoprávněně finanční prostředky z dotace ROP střední Čechy na výstavbu farmy Čapí hnízdo,“ píše deník Právo. Babiš se už dříve nechal slyšet, že postup policie považuje za účelově načasovaný pokus o jeho politickou likvidaci. Z dokumentu zaslaného do sněmovny ale vyplývá, že Babišovi hrozí stíhání za zvlášť závažný trestný čin dotačního podvodu spáchaný formou účastenství a za zvlášť závažný zločin poškozování finančních zájmů Evropské unie.

„Podvod měl spočívat v tom, že dotaci určenou malým a středním podnikatelům ve skutečnosti čerpala jeho obří firma Agrofert, která by byla bez šancí. Policisté podle informací Práva v rámci prověřování do haléře vyměřili způsobenou škodu: měla by dosahovat 49 997 443,36 koruny,“ zdůrazňuje Právo s tím, že má Babiš jakožto tehdejší majitel Agrofertu na krku podezření, že jako účastník dokonaného trestného činu nebo pokusu jeho spáchání zosnoval nebo řídil.

Poslanci by měli o vydání předsedy a prvního místopředsedy hnutí ANO hlasovat v průběhu zářijové schůze dolní komory, která začíná 5. září. Právo nicméně spekuluje, že sněmovna kvůli časové tísni nestihne o věci do voleb rozhodnout. Deník tuto svou tezi opírá o případnou zdržovací taktiku Babiše s Faltýnkem. I kdyby ale sněmovna o vydání rozhodla ještě před volbami a oba čelní politici favorita letošních voleb byli zbaveni imunity, policie bude muset po volbách sněmovnu žádat o jejich vydání znovu. S případným novým mandátem totiž oba politici nabudou také nové imunity.

Kauza Čapího hnízda souvisí s možnými dotačními machinacemi. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek