Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš upevňuje pozici: sněm mu dal více pravomocí. Krýt záda mu bude i nadále Faltýnek

Babiš upevňuje pozici: sněm mu dal více pravomocí. Krýt záda mu bude i nadále Faltýnek

Klíčové body programu druhého dne čtvrtého sněmu hnutí jsou dva: změna stanov, která ještě více posílila pravomoci předsedy hnutí a volba předsednictva hnutí ANO. Post prvního místopředsedy obhájil dlouholetý spolupracovník Andreje Babiše z Agrofertu a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Získal 142 hlasů, jeho vyzývatelku Jaroslavu Jermanovou volilo 59 delegátů.

Brněnský primátor Petr Vokřál, který získal nominaci na prvního místopředsedu ve své domovské organizaci na jižní Moravě, se v neděli ráno kandidatury nakonec vzdal. Dramatičtější bude nejspíš volba řadových místopředsedů: o čtyři posty se uchází více než deset kandidátů. Patří mezi ně již zmínění Vokřál a Jermanová, dále pak ministři Martin Stropnický a Richard Brabec nebo poslanci Jan Volný, Ivan Pilný nebo Martin Komárek a Radka Maxová.

V kuloárech sněmu se hovoří o tom, že o složení předsednictva rozhodne vůle Andreje Babiše. Předseda hnutí již v týdnu ostatně práci některých svých dosavadních místopředsedů otevřeně kritizoval. „Chtěl bych říci, že s prací některých kolegů z předsednictva nejsem spokojen. Pro mne osobně je to intenzivní práce s cílem být hlavně mezi lidmi a vysvětlovat cíle hnutí. Na některých členech předsednictva nevidím, že by se nějak zvlášť zapojili a dělali pro hnutí maximum,“ řekl Babiš v rozhovoru pro INFO.CZ.

Nedělní program začal hlasováním o úpravách stanov. „Pracovali jsme na nich více než rok. Po celou dobu u toho byli také právníci,“ upozornila delegáty Jaroslava Jermanová, která stejně jako v sobotu sněm řídí. Už po minulém sněmu experti upozorňovali na to, jak nebývalou moc dávají stanovy nejužšímu vedení hnutí, a především jejímu předsedovi. Nová verze stanov v tomto hranice možného opět posunula, jako všechny dosavadní body programu přitom prošla bez diskuse a pohodlnou většinou: hlasovalo pro ni 208 z 210 delegátů.

Stanovy opět posilují pozici předsedy hnutí. Andrej Babiš bude moct napříště zasahovat do kandidátek hnutí, a to ve volbách na všech úrovních samosprávy. Nová verze stanov mu umožní vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor hnutí.

Volbě prvního místopředsedy předcházelo ještě vystoupení hostů. Hnutí ANO na sněm pozvalo podnikatele roku 2012 a nositele státního vyznamenání Františka Piškanina, podnikatele a živnostníka roku 2010 Jana Bláhu, podnikatele Petra Morcinka nebo bývalého hokejového reprezentanta a olympionika Milana Hniličku.

Piškanin ve svém emotivním projevu burcoval delegáty k tomu, aby nevzdávali svůj boj o očistu politiky. Opakovaně pochválil Babiše ze zlepšení státu ve výběru daní. „Platit daně je normální,“ zdůraznil. Babiš v zápětí Piškaninu pochválil, podle něho je to jeden z nejlepších podnikatelů v zemi.

„Stále ho lákám, aby šel za naše hnutí do sněmovny, zatím neúspěšně,“ posteskl si předseda hnutí. Hnilička se pak podle očekávání věnoval sportu a výchově mládeže. Apeloval na hnutí, aby se pokusilo napravit neblahý stav v této oblasti. Babiš reagoval příslibem, dle kterého se hnutí zasadí o novou strategii státu spočívající v investicích do sportu dětí a mládeže. „Sport je politikum, musíme se k tomu vrátit. Je to opravdu důležitá oblast,“ nepochybuje Babiš.

Bláha pochválil hnutí ANO za prosazení elektronické evidence tržeb a kritizoval praktiky těch živnostníků, pro které se stalo normou neplatit daně. Přiznal, že sám mnohokrát uvažoval o tom, že podnikání vzdá. „Přestával jsem věřit, že se vyplatí poctivě pracovat,“ vysvětlil. Údajně si nejednou položil otázku, za co vlastně česká společnost „cinkala klíči“ na náměstích v listopadu 1989. „Boj o elektronickou evidenci tržeb ještě není vybojován, jsem ale rád, že s ním ANO přišlo. Proto jsem vás sem přišel podpořit,“ řekl Bláha.

Poslední z hostů Petr Morcinek pak hovořil de facto pouze o osobě předsedy hnutí. „Možná to vypadá, že patřím mezi další, kteří se zamilovali do Andreje Babiše. Ale není tomu tak,“ ubezpečil delegáty. Přesto jeho projev vyzníval jako jeden z těch, které nekriticky adorují lídra hnutí ANO, Morcinek o něm hovořil jako o našem budoucím premiérovi.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek