Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš ustupuje. Drakonické pokuty za drobné chyby při kontrolním hlášení skončí

Babiš ustupuje. Drakonické pokuty za drobné chyby při kontrolním hlášení skončí

Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) zřejmě brzy zmírní pravidla a ukončí kritizovanou praxi, kdy podnikatelé i za drobná pochybení nebo zpoždění při kontrolním hlášení dostávají vysoké pokuty. Vicepremiér před volbami dost možná nechce riskovat, že by zcela přišel o podporu podnikatelů, z nichž mnoho od začátku března zatížil i povinností elektronicky evidovat tržby. O jeho ústupku v otázce kontrolního hlášení informoval web Hospodářských novin.

Ministr Andrej Babiš má mírnější pravidla podle serveru iHNed.cz představit už v pondělí. Skončit by tak měly vysoké pokuty za drobné překročení termínu a další kritizované postihy. Jedná se přitom o desetitisícové částky, které museli platit i ti, kdo žádnou povinnost neporušili. Stačilo se třeba jen drobně opozdit s požadovaným dovysvětlením údajů.

Praxi, nad kterou zůstával rozum mnoha podnikatelů stát, server dokládá příběhem muže z Lanškrouna. Ten v červnu včas odeslal požadované údaje, ale po pár dnech dostal od úřadů žádost, aby lépe ozřejmil fakturu za vodu. To prý obratem udělal a považoval věc za vyřešenou. S vysvětlením se ale o dva dny opozdil a dostal za to pokutu 30 tisíc korun. 

Podnikatelé můžou kontrolní hlášení DPH podávat buď každý měsíc nebo čtvrtletně. Jak server iHNed uvedl, z 2 035 pokut za 89 milionů korun jich vloni bylo 1 600 v nejvyšší padesátitisícové sazbě. Ministerstvo financí ale ustupuje tlaku, který to vyvolalo, a podmínky zmírní.

„Když se třeba účetní zpozdí s reakcí na výzvu k odstranění nesrovnalostí v kontrolním hlášení a potvrdí již podané údaje, bude jí jedna pokuta v kalendářním roce ve výši třiceti tisíc prominuta,“ uvedl k nové úpravě ministr financí Andrej Babiš.

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek