Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš už se vzdal kontroly nad Agrofertem. Akcie vložil do svěřenských fondů a nebude mít ze společnosti žádný zisk

Babiš už se vzdal kontroly nad Agrofertem. Akcie vložil do svěřenských fondů a nebude mít ze společnosti žádný zisk

Ministr financí Andrej Babiš krok v minulosti opakovaně avizoval. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do fondů akcie Agrofertu a společnosti SynBiol, uvedla to Česká televize. Správci majetku se stali Zbyněk Průša a Alexej Bílek, o němž INFO.CZ v minulosti rovněž informovalo. Dohled nad fondy bude vykonávat tříčlenná rada, jejíž členkou je i Babišova životní partnerka Monika Babišová.

Babiš založil minulý týden dva fondy, v jednom je od dnešního dopoledne 90 % akcií Agrofertu a 100 % akcií společnosti SynBiol. V druhém skončil zbytek Agrofertu. 

„Pokud bych odešel z politiky nebo by nastaly okolnosti, že ten zákon (o střetu zájmů) by neplatil, tak můžu následně ty akcie získat. V tuto chvíli nejsem akcionář a nebudu mít žádné informace o společnosti,“ řekl vicepremiér ČT. Dodal, že z Agrofertu nebude mít ani žádný zisk. 

Důvěryhodné zdroje z Agrofertu redakci INFO.CZ už v minulosti potvrdily, že kontrolu nad firmami převezme právník skupiny Alexej Bílek. Spolu s ním bude Babišův byznys podle ČT spravovat ještě Zbyněk Průša.

Babiš se ke kroku rozhodl kvůli zákonu o střetu zájmů, který omezuje možnosti podnikání firem, v nichž figurují členové vlády. Norma je přezdívaná „lex Babiš“ a vicepremiér ji kritizuje jako účelově namířenou proti němu. Proti zákonu se chce dál bránit i u Evropské komise. 

„Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva,“ řekl Babiš.

"Já budu bojovat za moje práva, protože já mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. A tady tradiční politické strany mi to zakazují. Samozřejmě budu bojovat za svá práva v České republice a jedna z firem Agrofertu příští týden podá stížnost Evropské komisi na podezření na porušení práva Evropské unie ze strany členského státu," řekl Babiš. Zároveň ale uvedl, že nebude požadovat od Česka odškodnění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek