Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše nahrál sám novinář Přibil, tvrdí investigativec Kroupa. Nahrávka možná unikla omylem

Babiše nahrál sám novinář Přibil, tvrdí investigativec Kroupa. Nahrávka možná unikla omylem

Nahrávky ministra financí Andreje Babiše (ANO) jsou autentické a pořídil je novinář Marek Přibil. Na Radiožurnálu to dnes prohlásil investigativní reportér Českého rozhlasu Janek Kroupa. Bývalý novinář Mladé Fronty Dnes však na Facebooku popřel, že by Babiše sám nahrával.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že nahrávky jsou autentické. Na každé z nich se objevují vždy dva lidé: jedním je Andrej Babiš, druhým novinář Marek Přibil. S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říct, že nahrávky pořídil právě Přibil. Proč to udělal, zatím nevíme,” prohlásil Kroupa ve vysílání Radiožurnálu.

Nahrávka, na níž Andrej Babiš úkoluje Přibila a říká mu, kdy vypustit jaké materiály proti politickým konkurentům, koluje po internetu od středečního odpoledne. Ministr financí záznamy označil za zmanipulované. Podle něj jsou provokací ze strany novináře.

Babiš tvrdí, že ho odposlouchává a sleduje agentura, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek Babišova nařčení popřel.

Že by Babiše nahrával, odmítl i Přibil. Ten dříve pracoval v deníku MF Dnes spadajícím pod vydavatelství Mafra, které do února letošního roku ministr financí a předseda hnutí ANO vlastnil. Po zveřejnění nahrávky dostal výpověď.

„S panem Babišem, jehož jsem vnímal jako svého šéfa, jsem se sešel třikrát. Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem. A to i v rámci soudních sporů. Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat. Přátelům děkuji za podporu,“ napsal Přibil na Facebook.

 

Podle Kroupy měl Přibil konzultovat nahrávky a svůj postup s bývalým policistou, který měl kontakty například na kmotra Ivo Rittiga. Ten o sobě Kroupovi řekl, že je prostředníkem.

„Další varianta je, že si Přibil vše nahrával jen pro svou potřebu, nahrávky ukládal do počítače a když ho prodával, špatně jej promazal. A někdo to tam později našel. Jak by se nahrávky dostaly až k lidem, kteří se označují jako skupina Juliuse Šumana, ale zatím nevíme,“ dodává Kroupa s poznámkou, že novinář svůj starý notebook před několika týdny prodal.

Existovat má každopádně ještě třetí nahrávka. Na ní má být debata, že lidé kolem společnosti Penta připravují kompromitující materiály na Andreje Babiše. Mluvit se má i o údajné Babišově spolupráci s KGB.

Šéf hnutí ANO na nahrávkách diskutuje o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Druhý muž Babišovi říká, že má připravené materiály o Chovancovi či o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). Debatují, zda s jejich publikováním nepočkat až na období před volbami.

Společnost Mafra oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, Přibila se rozhodla propustit. List patří stejně jako Lidové noviny do mediální skupiny Mafra, která je součástí holdingu Agrofert. Babiš do února holding vlastnil, poté ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek