Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše opouští voliči, Okamura posiluje a lidovci v problémech. Co dalšího ukázal nejnovější průzkum?

Babiše opouští voliči, Okamura posiluje a lidovci v problémech. Co dalšího ukázal nejnovější průzkum?

Hnutí ANO i přes ztrátu voličů stále ve vedení, oslabuje i druhá ČSSD. Koalice lidovců a STAN by se do sněmovny nedostala, ukázal nejnovější průzkum společnosti SANEP

Aktuálně nejsilnější vedoucí hnutí ANO oproti minulému měsíci ztratilo 1,4% voličů. Aktuálně je však se ziskem 27,5% hnutí ANO stále s přehledem ve vedení a v dostatečném předstihu před ostatními politickými soupeři. Oslabovat důvěryhodnost nicméně mohou zejména kauzy předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, které vnášejí mnoho nejasností a pochybností do nadále nejstabilnějšího základního kamene celého hnutí, kterým je právě samotný předseda Andrej Babiš.

Druhá ČSSD ztrácí oproti minulému měsíci 1,2 procentního bodu s aktuální podporou 15,9% voličů. Sociální demokraté se na jednu stranu snaží cílit na levicově smýšlející voliče, ovšem na druhé straně se potýkají s nejslabším článkem své strany, kterým je samotný předseda a premiér Bohuslav Sobotka, který ztrácí u voličů důvěryhodnost, což dokládá další průzkum společnosti SANEP. I přes pokles voličské podpory je však ČSSD i nadále druhou nejsilnější stranou.

Třetí voličsky nejpreferovanější stranou zůstává nadále KSČM, která oproti minulému měsíci posílila o čtyři desetiny procentního bodu a aktuálně má tak podporu 12,6% voličů.

Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 8,9% ODS, která ovšem oproti březnu ztratila 0,8% voličské podpory.

Volební koalice KDU-ČSL+STAN by aktuálně sice získala 8,4% hlasů, což by však nestačilo pro vstup do Poslanecké sněmovny, neboť tato koalice by pro získání poslaneckých křesel potřebovala získat minimálně desetiprocentní voličskou podporu. První měření tohoto koaličního uskupení naznačuje, že nelze automaticky sčítat podporu těchto dvou politických stran. Naopak lze totiž říci, že zejména část voličů KDU-ČSL toto koaliční uskupení prozatím od jeho volby odrazuje. Do říjnových voleb je však ještě dlouhá doba a v tuto chvíli nelze predikovat, a to i s ohledem na budoucí vývoj volební kampaně, další vývoj ve voličských náladách.

Pátou stranou, která by v dubnu získala poslanecká křesla, je s aktuálním ziskem 7,1% voličské podpory SPD pod vedením Tomia Okamury. SPD v posledních měsících kontinuálně posiluje a získává tak větší šance na volební úspěch. Oproti březnu posílila TOP 09, kterou by v tuto chvíli preferovalo 6,4% voličů.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Pod pětiprocentní hranicí by se v dubnu stejně jako i v předchozích měsících umístila se ziskem 3,7% hlasů Česká pirátská strana. K tříprocentní hranici se blíží Strana svobodných občanů a SZ.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici. Internetový průzkum byl proveden ve dnech 6. - 12. dubna 2017 na vybrané skupině 2407 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek