Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova historie s StB na Hradě nevadí. Zeman mu umožní sestavovat vládu navzdory novému verdiktu soudů

Babišova historie s StB na Hradě nevadí. Zeman mu umožní sestavovat vládu navzdory novému verdiktu soudů

Prezident Miloš Zeman i přes rozhodnutí slovenského soudu týkající se evidence premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) ve svazcích komunistické StB počítá s tím, že Babišovi dá druhý pokus na sestavení vlády. Uvedl to prezidentův mluvčí.

Jiří Ovčáček zároveň obvinil česká média, že v kauze „vědomě dezinformují“. Soud dnes podle něj pouze potvrdil předchozí verdikt slovenského ústavního soudu, že se Babiš svou žalobou na neoprávněné vedení ve svazcích StB obrátil na špatnou instituci.

Soudci bratislavského soudu jsou ve skutečnosti rozhodnutím ústavního soudu vázáni. Ten ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ústav.

Podle Ovčáčka je nyní pouze na Babišovi, zda podá žalobu na jiný subjekt.

Babiš České televizi řekl, že se chce poradit s právníky, koho dál žalovat. Uvedl, že mu jeho evidence ve svazcéích vadí a považuje ji za vymyšlenou. „Nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal a je to smyšlená záležitost,“ řekl.

Doplnil, že je připraven se soudit celý život. Jeho právníci prý zažalují slovenské ministerstvo vnitra nebo Slovenskou informační službu, případně se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.


Připomeňte si starší vyjádření Andreje Babiše k jeho spolupráci s StB