Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Babišova vláda je nelegitimní.“ Opozice po jmenování kabinetu nešetřila kritikou

„Babišova vláda je nelegitimní.“ Opozice po jmenování kabinetu nešetřila kritikou

Vláda Andreje Babiše začala úřadovat. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval do funkcí jednotlivé ministry a odpoledne Babiš zahájil první vládní jednání. Na nový kabinet už reagovala opozice i končící premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš se před jednáním nové vlády se Sobotkou přešel a úřad od něj symbolicky převzal. Sobotka se ke svému nástupci přímo nevyjadřoval. Na Twitteru se rozloučil a poděkoval občanům za možnost vládnout.

„Bylo mi opravdu velkou ctí, sloužit 4 roky naší zemi jako premiér. Děkuji občanům za  příležitost posunout Česko k lepšímu. Nové vládě předávám stabilní, prosperující a bezpečnou zemi, pevně zakotvenou v rámci demokratického Západu,“ napsal.

Sobotkovi poděkoval i místopředseda Sněmovny Jan Hamáček. Zmínil, že dosluhující vláda byla stabilní a úspěšná. „Rostly platy ve školství a zdravotnictví, zvedly se důchody, zrušili jsme zdravotnické poplatky, jsme 6. nejbezpečnější zemí, v Evropě jsme nebyli v izolaci atd. ČSSD prosadila většinu programu,“ chválil.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Opoziční reakce už byly ostřejší. Nový předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil připomněl, že vláda nemá ve Sněmovně zajištěnou důvěru. A přestože prezident naznačil, že by ji mohl nechat vládnout i bez ní a dopředu dal Babišovi i potenciální druhý pokus na sestavení kabinetu, Pospíšil varuje před zásadními rozhodnutími.

„Nepodléhejme mýtu, že dnes bude jmenována vláda odborníků. Je to politická vláda Andreje Babiše, složená z celostátních a komunálních politiků ANO. Pokud nezíská ve Sněmovně důvěru, neměla by dělat žádná zásadní rozhodnutí. Nebude na to mít mandát!“ prohlásil.

Podobně se vyjádřil i šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Podle toho je vláda nelegitimní a její prioritou by mělo být získání důvěry. Bez ní, tvrdí, vládnout nesmí.

Podle předsedy ODS Petra Fialy ale nemá novopečený premiér vůli o případné podpoře ostatních stran jednat. „Vláda Andreje Babiše vznikla nestandardním způsobem a ODS ji nepodpoří. Způsob a rychlost, jak se tato jednobarevná menšinová vláda ANO vytvořila, potvrzují, že Andrej Babiš nejeví o žádnou většinovou koalici skutečný zájem a chce vládnout sám,“ sdělil na sociální síti Fiala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek