Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bartoš: Babiš na Murína tlačí z několika stran, do léta může vykostit Čapí hnízdo

Bartoš: Babiš na Murína tlačí z několika stran, do léta může vykostit Čapí hnízdo

Premiér v demisi Andrej Babiš může do června, kdy má od prezidenta prostor pro sestavení druhé vlády, vykostit celou kauzu Čapího hnízda. Těmito slovy reaguje v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Pirátů Ivan Bartoš na informace, dle kterých chce předseda hnutí ANO, aby ke konci února skončil ve funkci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. GIBS totiž vyšetřuje trestné činy policistů. Podle Bartoše čistkami ve státní správě Babiš mimo jiné také tlačí na sociální demokraty, aby s ním šli do vlády.

V médiích se objevila zpráva, že vláda Andreje Babiše pokračuje v čistkách ve státních podnicích a institucích. Naposledy jsme se dozvěděli, že premiér vyzval k demisi ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Ve Sněmovně jste dneska řekl, že se chystáte premiéra ve věci interpelovat. Můžete nám to okomentovat?

Problém čistek ve státní správě je tady už delší dobu. Problematické je především to, že máme jednobarevnou vládu bez důvěry Sněmovny. A je tudíž otázka, do jaké míry by taková vláda měla tuto svou funkci vykonávat. Nehledě na to, že do těchto pozic instaluje sobě loajální lidi. Vláda v tomto ohledu není pod žádnou kontrolou.

Děje se tak navíc v situaci, kdy je prezident Miloš Zeman k Andreji Babišovi servilní v tom smyslu, že mu dává téměř neomezený čas na sestavení druhé vlády, což Babiš využívá mimo jiné k tomu, že si výměnou lidí na rozličných úřadech a ve státních podnicích upevňuje svou pozici. Přitom tady neexistuje jakýkoli nominační zákon, který budeme mimochodem s Piráty v následujících týdnech předkládat, jak jsme slíbili. Premiér tak ale především tlačí na sociální demokracii, aby s ním šla do vlády.

Jakým způsobem?

Má to dvě roviny. Do těch pozic může v tuto chvíli skutečně nominovat kohokoli, i když se stále hraje na výběrové řízení. A rozhoduje o tom jenom a pouze hnutí ANO, čili Andrej Babiš. Nyní to vidíme u Generální inspekce bezpečnostních sborů, navíc ve chvíli, kdy jsou premiér a Jaroslav Faltýnek trestně stíhaní (GIBS vyšetřuje trestné činy policistů, pozn. red.). Tady může tudíž docházet k nějakému nežádoucímu ovlivňování celé kauzy. A že Babiš na Murína tlačí, vyplývá jednoznačně z toho, jak se s ním schází a říká mu, že je v jeho vlastním zájmu, aby odešel.

Dneska jsem plukovníkovi Murínovi poprvé volal a teze, se kterými jsem dosud tři týdny pracoval a informace, které jsem měl z vlastních zdrojů, mi potvrdil. Murínovi v podstatě není ze strany premiéra dáno na výběr, situace se mi navíc jeví tak, že ho dočasně nahradí současný náměstek Milan Špaček. Chci se premiéra zeptat, jaký existuje důvod k tomu, aby byl takto vysoce postavený činitel odejit. Na základě kompletních informací hodlám premiéra v demisi Andreje Babiše ve čtvrtek ústně interpelovat před Poslaneckou sněmovnou.

Údajná nedůvěra nebo ztráta důvěry je v tomto případě zcela nedostačující argument. Je to naprosto vágní zdůvodnění. A dneska ráno šlo na GIBS devět lidí na finanční kontrolu. Je tedy evidentní, že Babiš na Murína tlačí z několika stran. Činí tak skoro způsobem, že mu dává nabídku, která se nedá odmítnout… Podobné to bylo u národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila, jehož odbor chtěl premiér a ministr zdravotnictví neodborně zrušit a kterého se nám podařilo skrze argumentaci při interpelacích zachránit.

A existuje kromě interpelací ještě nějaká jiná možnost, jak tomu čelit?

Tak já pořád věřím, že jsme právní stát a že u toho nezůstane. Mělo by to být v zájmu celé Poslanecké sněmovny, aby se podobné záležitosti vůbec neděly. Celková konstelace totiž může vyústit v to, že se do června vykostí celá kauza Čapí hnízdo, že se jim podaří znedůvěryhodnit Pavla Nevtípila, o kterém Faltýnek říká, že ho dostane do tepláků (Nevtípil je policejní komisař, který má na starosti vyšetřování kauzy Čapího hnízda, pozn. red.). Pokud se to stane, tak nevím, kde žijeme…

Čistky se přitom odehrávají také jinde. Ve vedení České pošty, v nemocnicích, v Czechinvestu, na úřadech a ministerstvech…

A zase. Ta zdůvodnění byla naprosto vágní. Pokud dělám takto důležitou organizační změnu, což si v první řadě myslím, že by jednobarevná vláda v demisi neměla, tak k ní nepřistupuji ve chvíli, kdy jsem v úřadu krátce a navíc v demisi. A byť jsem třeba kritický, tak zdůvodnit odvolání ředitele České pošty tím, že nemá dlouhodobou koncepci, je v podstatě vrtoch a účelové zdůvodnění. Tím se dostávám k té druhé rovině. Tito lidé byli na své posty historicky nominování některými politickými stranami. A Babiš jejich odvoláváním demonstruje svou sílu a vytváří tak tlak na své případné koaliční partnery.


Myslíte konkrétně na sociální demokracii?

Jistě. Byla to ČSSD, kdo tyto lidi původně navrhoval. A týká se to všech úrovní státní správy, ne jen vrcholných pozic. Mluvit ale mohu třeba o středních Čechách, kde ANO vyhodilo z koalice STAN a vytvořilo koalici s ČSSD a komunisty a hejtmanka přeobsadila výbor regionální rady ROP Střední Čechy poté, co odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování.

A pokud tu jde o ČSSD?

Jde o ne tolik viditelný tlak, který Andrej Babiš na sociální demokraty vytváří. A to také v optice, kdy jim skrze Mf Dnes vzkazuje, že premiérem bude a sociálním demokratům nic nenabídne. A v mezičase odvolává jejich lidi z úřadů a státní správy. Babiš je postupně decimuje, což je věc, kterou nebude členská základna ČSSD vnímat zrovna vstřícně.

Co s tím tedy v obecné rovině?

Já si myslím, že pro každou personální výměnu musí existovat jasné a vyargumentované zdůvodnění. Ne že někoho vyhazuji, protože zrovna mohu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek