Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělobrádek na sjezdu sudetských Němců? Nebojí se strachu malodušných našinců, ocenil Pithart

Bělobrádek na sjezdu sudetských Němců? Nebojí se strachu malodušných našinců, ocenil Pithart

Signatář Charty 77, expremiér české vlády a bývalý předseda Senátu Petr Pithart oceňuje předsedu Lidovců Pavla Bělobrádka za to, že dnes vystoupil na sjezdu sudetských Němců. „Jsem hrdý na to, že se KDU-ČSL nebojí strachu některých malodušných našinců,“ vysvětluje Pithrat v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Bělobrádek se stal zatím nejvýše postaveným českým politikem, který na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení vystoupil. Loni na sjezd dorazil ministr kultury Daniel Herman. Předsedu lidovců kritizují zástupci KSČM a ODS. Podle sociálních demokratů Bělobrádek vystoupil na sjezdu pouze jako předseda politické strany a nikoli jako člen vlády.

„Nemám rád, když se mluví o ,sudetských' Němcích: Slovo Sudety ničemu geograficky neodpovídá,“ zdůrazňuje v úvodu rozhovoru pro INFO.CZ Pithart. Podle něj to byl totiž nacionalistický „vynález“ – a připomíná Sudetoněmeckou stranu, kterou v roce 1933 v tehdejším Československu založil Konrád Henlein. „Tento tzv. vynález měl všechny roztroušené a dosti rozdílné české a moravské Němce, tedy Němce z Čech, Moravy a Slezska, jaksi sjednotit,“ pokračuje Pithart s tím, že po válce byl tento pojem úředně zakázán.

„Já vím, že tohle vás teď nezajímá. Mne ale ano! Stejně tak nevím, proč většina novinářů požívá věru strašidelné slovo ,lancmančaft', a ne ,krajanské sdružení'. Vy to víte? Protože to je na emoce!,“ vysvětluje Petr Pithart a vrací se k předlistopadovému režimu: „Minulý režim stál do značné míry na strašení ,německým   revanšismem' a na reálném strachu z něho - ono to totiž fungovalo. Jak tedy jinak může dnešní KSČM na Bělobrádkovu cestu reagovat než opakováním starých floskulí?  Nic jiného neumějí. A ODS? To je přece ubohé zastydlé dědictví po Václavu Klausovi.“

Klaus podle Pitharta pouze komunistické strašení chytřeji inovoval. „Když už bylo jasné, že jako ekonom nikdy zabírat nebude. Jsem hrdý na to, že se KDU-ČSL nebojí strachu některých malodušných našinců. Copak oni nevidí dnešní demokratické Německo?,“ uzavírá Pithart. Bělobrádek na akci sudetských Němců zdůraznil, že že se nepřijel omlouvat, ani usmiřovat. Dle svých slov přijel na návštěvu k sousedům, na oslavu, na kterou byl pozván. „Samozřejmě, že nesmíme zapomínat na minulost. Hlavně na časy násilí a brutality před, při i po druhé světové válce." zdůraznil s tím, že se to už nikdy nesmí opakovat. 

Z Československa bylo po druhé světové válce vyhnáno a odsunuto okolo tří milionů Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život patnáct až třicet tisíc Němců. „Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit,“ připomíná ČTK.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek