Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělobrádek: Není důvod připouštět si, že nebudeme ve sněmovně. Hranice 10 % hlasů pro nás není téma

Bělobrádek: Není důvod připouštět si, že nebudeme ve sněmovně. Hranice 10 % hlasů pro nás není téma

Lidovci chtějí jít do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Pokud se tento svazek nerozpadne nebo nedojde k jeho úpravě, bude muset tento dvojblok nutně získat minimálně deset procent hlasů. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si však nepřipouští, že by se tak nestalo a jeho strana zůstala mimo sněmovnu. Říká, že do koalice se STAN primárně nejde kvůli většímu množství získaných křesel, jedním dechem však přiznává, že s nepočetným poslaneckým klubem toho příliš nezmůže.

KDU-ČSL kývla na volební koalici se Starosty a nezávislými (STAN), ti udělali totéž. Jste si opravdu jist, že tento závazek, jít společně do voleb, skutečně vydrží až do podzimu?

Nikdy není nic stoprocentně jisté. Nicméně spolupráci se STAN vidíme jako dlouhodobou, ostatně na mnoha úrovních od Evropského parlamentu přes Senát až po krajská a obecní zastupitelstva už spolupracujeme. Koalice pro sněmovní volby je jejím logickým pokračováním. Považuji za vysoce nepravděpodobné, že by nevydržela do podzimu.

Vnímáte možné riziko, že by tato volební koalice nemusela získat potřebných 10 procent a zůstala tak mimo Poslaneckou sněmovnu? Nebyl by pro vás konformnější model, podle něhož by se volební subjekt například jmenoval „KDU-ČSL s podporou Starostů“ a k zisku poslaneckých křesel by mu stačil jen pětiprocentní zisk na celostátní úrovni?

Uvidíme průzkumy v létě. Samozřejmě, že by bylo jistější, kdybychom šli do voleb sami. Nebo kdyby STAN šel do voleb na kandidátce KDU-ČSL. To druhé však STAN odmítl. A první řešení má jednu vadu. Sice bychom se do sněmovny dostali, avšak sotva bychom po volbách mohli ovlivňovat věci tak jako nyní. Pokud by totiž výrazně zvítězilo hnutí ANO, pak vinou přepočítávací formule by nějakých osm či devět procent mohlo znamenat jen deset či dvanáct mandátů.

Ale v současné době má vaše strana ve sněmovně čtrnáct poslanců, tedy jen o něco málo více...

Jenže předseda ANO dal jasně najevo, že chce pokud možno vládnout de facto sám, z pozice premiéra řídit ministry jako podřízené a odmítá se zodpovídat sněmovně. Situace by tak byla zcela jiná než v roce 2013, kdy byl Andrej Babiš juniorním partnerem a s ČSSD coby tradiční stranou se bylo možné domluvit na rozumném kompromisu. Toto zatím málokdo chápe.

Musíme umět lidem vysvětlit, že nám nejde o to, abychom díky STAN získali více mandátů, nejde nám primárně o křesla, ale vůbec o možnost prosazovat pluralitní demokratickou politiku založenou na konsensu. Naším cílem není 10 procent, pro nás to není téma. Pro nás jsou témata podpora rodin, školství či spravedlnost. Chceme zabojovat o vítězství. Jen pak totiž bude více možností sestavení rozumné vlády. A ne pouze ty, o kterých se dnes uvažuje.

Které to jsou?

Menšinová vláda ANO s podporou KSČM, případně ještě za účasti Okamurovy SPD, nebo velká koalice úhlavních nepřátel ANO a ČSSD.

Pokračování rozhovoru čtěte na webu Reflex.cz.