Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

BIS nabízí poprvé v historii stáž pro studenty. Sítem projdou jen opravdoví nadšenci

BIS nabízí poprvé v historii stáž pro studenty. Sítem projdou jen opravdoví nadšenci

Bezpečnostní informační služba (BIS) se nechala inspirovat příklady ze zahraničí a nabízí studentům třetích ročníků bakalářského studia nebo magisterským studentům stáž v oblasti terorismu, kybernetické bezpečnosti, informačních technologií a práva. BIS tak chce nalákat odborníky, kteří mají o práci pro zpravodajskou službu opravdový zájem a po dokončení studia by jejich řady rádi rozšířili. Výběrovým řízením však projdou jen ti nejlepší. Jaké úkoly si BIS pro zájemce přichystala?

Pro stáž, která proběhne od 15. do 19. května, musí student nejméně třetího ročníku bakalářského studia zaslat spolu s životopisem a motivačním dopisem také odbornou esej na jedno ze čtyř témat, jako je právě kybernetická bezpečnost nebo terorismus.

„Studenti, kteří splní naše požadavky a projdou sítem poměrně náročného výběru, si vyberou jednu ze čtyř oblastí,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka s tím, že „rozhodně nejde o to, že by si snad vysokoškoláci v reálných situacích a operacích naostro osahávali a zkoušeli zpravodajské řemeslo“. Pod dohledem důstojníků si však mají zvolenému věnovat do hloubky. BIS zároveň slibuje, že absolvent získá přehled o aktuálních bezpečnostních hrozbách a na závěr obdrží také certifikát.

Vypsáním stáže BIS podle slov Koudelky reaguje na přání, s kterým se na zpravodajskou službu v posledních měsících obracela celá řada zájemců z prostředí vysokých škol. Bezpečnostní informační služba totiž takovou možnost nabízí studentům vůbec poprvé. Inspirací jí byly příklady ze zahraničních agentur, kde je tento postup běžný už řadu let. Cílem BIS je především ulovit v moři studentů ty nejlepší, kteří mají pro práci v BIS opravdu nadšení.

„BIS se chce zaměřovat na lidi, kteří mají skutečný zájem, a ne na ty, co řeknou: ‚uvidím‘ nebo ‚zkusím to‘. Proto se také začíná u těch, kteří jsou ve třetím ročníku, a pokud projdou tím sítem a ukáže se, že mají vážný zájem, budeme s nimi v kontaktu do okamžiku, než tu školu opustí. Pak se jich zeptáme, zda jejich zájem stále trvá,“ řekl pro INFO.CZ mluvčí BIS Jan Šubert.

Nápad se začal rýsovat zhruba před rokem. „Začalo to tím, že nám vláda přidělila asi před rokem peníze a my jsme řekli, že je použijeme na nákup špičkové techniky a na získávání perspektivních kvalitních lidí na rozšíření operativních týmů,“ dodává Šubert.

Už před dvěma lety však premiér Bohuslav Sobotka v reakci na teroristické útoky v Paříži uvedl, že BIS potřebuje větší rozpočet a více zaměstnanců, aby byla schopná reagovat na aktuální rizika. Podle Koudelky BIS při hledání nových pracovníků volí aktivní přístup a chce hledat kandidáty sama. „Nechceme sedět s rukama v klíně a jen čekat, kdo se přihlásí,“ dodává ředitel bezpečnostní informační služby. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek