Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Biskupové se kvůli vládní krizi modlí za Česko. Halík se tvrdě pustil do Zemana

Biskupové se kvůli vládní krizi modlí za Česko. Halík se tvrdě pustil do Zemana

Čeští a moravští biskupové vyzývají k modlitbě za vyřešení současné vládní krize. V textu zveřejněném na webu České biskupské konference uvádějí, že podporují myšlenky demokracie, „založené na pravdě, spravedlnosti, vzájemné úctě a zodpovědnosti při vědomí, že vládnout znamená sloužit“. K současné politické situaci se o víkendu vyjádřil také kněz, teolog a filozof Tomáš Halík, který, ne poprvé, kritizoval prezidenta Miloše Zemana.

„Dobře chápeme rozhořčení společnosti nad současnou závažnou politickou situací v naší zemi. Aktuální dění v České republice doprovázíme modlitbou a žehnáme všem, kterým leží na srdci blaho naší země,“ uvedli biskupové.

Tomáš Halík je znám jako Zemanův kritik, naposledy se pozastavil nad jeho výrokem na adresu novinářů. Při svém setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Číně Zeman uvedl, že novináře je třeba likvidovat, neboť jich přišlo na jejich jednání příliš. „Při každé své zahraniční cestě nás překvapí novou ostudou, kterou dále vrší již nepočitatelnou hromadu, počínající vrávoráním nad korunovačními klenoty a oplzlými výroky v rádiu, od něhož musí rodiče preventivně odtahovat děti, kdykoliv se ujme slova hlava státu,“ uvedl ve svém prohlášení zaslaném ČTK Halík. Výrokem o potřebné likvidaci novinářů podle něj ale Zeman „překonal všechno očekávání“, když „sám kremelský diktátor“ musel jeho slova zmírňovat.

Halík poukázal na to, že Zeman řekl svůj vtip – jak jeho výrok označil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček – v zemi, kde jsou opoziční novináři opravdu likvidováni. „Je to projev vrcholné arogance, nebo příznak totální ztráty soudnosti? Nechal by snad nějaký národ takového vtipálka v čele státu vládnout dál?“ ptá se Halík, o němž se dříve spekulovalo jako o možném Zemanově protikandidátovi v příští volbě prezidenta. „Tentokrát bych parafrázoval zmírňující reakci Zemanova kremelského přítele: Takové politiky jistě nemáme likvidovat, avšak je životně nutné jejich počet na klíčových postech redukovat,“ uvedl Halík.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek