Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Blamáž s českými „teroristy“. Policejní provokatéři je měli usvědčit z útoku, soud případ rozmetal

Blamáž s českými „teroristy“. Policejní provokatéři je měli usvědčit z útoku, soud případ rozmetal

Sledovaný případ s prvními českými „teroristy“ dospěl k zásadnímu zlomu a skončil – alespoň prozatím – nečekaným zvratem. Pražský městský soud všech pět anarchistů zprostil obžaloby. Policie jim dávala za vinu, že chystali teroristický útok na vojenský vlak a skupinka proto byla roky vláčená po soudech a v médiích. Obžalovaní považovali kauzu za výsledek svévolné policejní provokace. Rozsudek není pravomocný.

V českém kontextu se jedná o ojedinělý případ. Ještě nikdy tu nestáli před soudem lidé s takto závažným obviněním z přípravy teroristického útoku. Zásadní kauza přitom od začátku stála na vratkém základu kvůli jedinému faktu: do skupiny anarchistů se totiž v minulosti infiltrovali policejní provokatéři, kteří podle obžalovaných byli hlavními hybateli událostí. Platili za nákup materiálu na zápalné láhve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci.

Třem lidem kvůli tomu hrozilo 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Podle obžaloby zakopali dvě zápalné směsi složené z benzinu, polystyrenu a rostlinného oleje v dubnu 2015 poblíž chuchelského železničního mostu, kde se měl útok odehrát.

Obžaloba o nich tvrdila, že chtěli narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, když plánovali provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál za použití zápalných lahví. V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy.

Další dvě ženy stanuly před soudem kvůli tomu, že plánování útoku nepřekazily.

„Oceňuji, že soud vyšel vstříc námitkám, které jsme měli od samého počátku. Policie stavěla obžalobu na svém tvrzení, což soud považoval za nedostatečné,“ řekl redakci INFO.CZ bezprostředně po jednání soudu Pavel Uhl, obhájce jedné z obžalovaných Kataríny Zezulové.

Verdikt soudu je zatím nepravomocný a očekává se, že proti němu zazní odvolání.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek