Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o Masaryka. „Jednali jsme fér, kritika poškozuje naši práci,“ brání se tvůrci filmu, který ulovil 12 Lvů

Boj o Masaryka. „Jednali jsme fér, kritika poškozuje naši práci,“ brání se tvůrci filmu, který ulovil 12 Lvů

Distributoři filmu Masaryk se ohradili proti kritice, že kvůli udílení cen Český lev postupovali nefér, či že si dokonce pomohli podvodem. Fakt, že snímek režiséra Julia Ševčíka nechali promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině a do běžné distribuce vstoupí až tento čtvrtek, podle nich už loni na jaře konzultovali s Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA).

„Akademie tehdy odpověděla kladně. Až nyní někteří mluví o neférových praktikách, což poškozuje film i jeho tvůrce," uvedl v dnešním prohlášení ředitel distribuční společnosti Bioscop Robert Schaffer. „Velmi se tedy nyní divíme, když se představitelé ČFTA vyjadřují tak, že jsme se snažili o něco nepravého. Akademie měla více než půl roku času na to vyjádřit se, že s tímto způsobem nesouhlasí. Nyní ale poškozují někteří představitelé akademie svými prohlášeními samotný film, a tím nepřímo znevažují práci všech filmařů, kteří se na tomto mimořádném snímku podíleli," uvedl Schaffer.

„Pokud se dobře pamatuji, tak ani dnes nikdo z vedení České filmové a televizní akademie nehovoří o porušení statutu cen," uvedl pro ČTK Mathé. „Presidium se však musí zabývat názorem některých akademiků, kteří si nepřejí, aby se napříště slavnostní vyhlašování prestižních cen změnilo výhradně na odnož marketingových strategií producentů. Kdyby podobný postup zvolilo víc jejich kolegů, druhá polovina prosince by se stala přehlídkou filmových premiér a po konání Českého lva by nastal interval jakýchsi obnovených či slavnostních premiér. Třeba je to tak žádoucí, ale tím se prezidium akademie zabývat musí," dodal.

Limitované uvedení je podle Schaffera jednou z distribučních strategií užívaných po celém světě. „Nejedná se tedy o nic mimořádného, naopak se jedná o poměrně riskantní způsob. Film je ale natolik povedený, že jsme si to mohli dovolit," dodal. Film Masaryk získal od akademie 14 nominací, proměnil 12 z nich, mimo jiné i za nejlepší film uplynulého roku.

Kvůli vypjaté diskusi o způsobu uvedení filmu Masaryk do kin, která se rozpoutala po sobotním udílení Českých lvů, prezidium ČFTA oznámilo, že zváží změnu pravidel pro nominaci filmů. „Mnohým zvolená interpretace stanov zkazila náladu a dojem z jinak vydařeného ceremoniálu. Musíme si říci, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či o zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu ve prospěch celé české filmové a televizní tvorby," uvedl v pondělí Mathé.

Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což film Masaryk splnil. „Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," uvedl například filmový režisér Filip Renč. Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením filmu mluvil o „levárně".

Producent Masaryka Rudolf Biermann namítl, že k Masarykovi měli přístup všichni, kdo filmy hodnotí. „Od počátku jsme brali jako svou povinnost uvést film k výročí úmrtí Jana Masaryka, na druhé straně jsme použili regulérní marketingové kroky," prohlásil. Ministr zahraničí Masaryk zemřel za nevyjasněných okolností 10. března 1948.

Tvůrci filmu obdrželi v sobotu ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak překonal dosavadní rekord, který držel Hořící keř s 11 soškami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek