Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o unijní agentury jde do finále. V Bruselu se rozhodne i o Praze

Boj o unijní agentury jde do finále. V Bruselu se rozhodne i o Praze

V centrále EU se dnes hlasuje o nových adresách Evropského bankovního úřadu a Evropské lékové agentury po odchodu Británie z osmadvacítky. Zájem o ně mají i Praha – v případě první instituce – a Bratislava v případě té druhé. Dneškem vyvrcholí týdny intenzivního vyjednávání a lobbingu. 

 

Sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA), o které se uchází i Praha, by měl mít v kapse německý Frankfurt nad Mohanem. Vyplývá to alespoň z odhadů některých sázkařů, o nichž informuje deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Například londýnská kancelář Ladbrokes vypsala na výhru hesenského finančního centra kurz 6:4, dalšími adepty na přidělení agentury jsou Vídeň (2:1), Dublin (5:1) a Paříž (8:1). O dalších uchazečích, konkrétně Praze (16:1), Varšavě (16:1), Bruselu (20:1) a Lucemburku (20:1), mluví deník jako o outsiderech.

Výsledek, který má být znám dnes večer, nemá přesto Frankfurt jistý. O tom, kde nakonec EBA s dosavadní londýnskou adresou po případném brexitu skončí, rozhoduje Rada ministrů pro evropské záležitosti procedurou, kterou je možné diplomaticky označit za složitou. Není vyloučené závěrečné překvapení.

O EBA, stejně jako Evropské lékové agentuře (EMA), rokovaly členské země EU v pátek na Sociálním summitu v Göteborgu. Ovšem bez účasti kancléřky Angely Merkelové, což může být podle pozorovatelů pro Frankfurt hendikep.

Česko se uchází o EBA oficiálně od konce července, kdy přihlášku schválila vláda. Zmocněncem pro tuzemskou kandidaturu je Karel Dobeš, který pomohl přivést do Prahy agenturu pro evropský družicový navigační systém Galileo GSA.

„Pro každou členskou zemi představuje velkou výhodu, pokud v ní působí nějaký unijní úřad. Je to záležitost prestiže a image a je to důležité také pro turismus a reklamu, protože ve všech materiálech agentury bude uvedena Praha jako její sídlo. Významné je i finanční hledisko. Zaměstnanci agentury, kterých je kolem dvou set, tu budou žít a budou tu utrácet peníze,“ vysvětloval Dobeš v létě v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Za výhodu hlavního města považuje Dobeš především jeho bezpečnost a dobrou dostupnost. Česko už má navíc jasno v tom, kde bude sídlo agentury. Připravena je budova na Pankráci, která bude dostavěna začátkem roku 2019. Mezi další hodnotící kritéria, k nimž se bude dnes večer přihlížet, patří například přístup na trh práce, k sociálnímu zabezpečení a zdravotní péči pro děti a partnery zaměstnanců.

Z hodnotících posudků, které Evropská komise zveřejnila na konci září, vyplynulo, že Brusel na české kandidatuře oceňuje zejména dostatečné prostory nebo dopravní dosažitelnost, naopak ale postrádal podrobnosti o dostupnosti školek či lékařské péče pro rodiny zaměstnanců agentury. „Uvidíme,” naznačuje před finišem Dobeš.

Jako první padne dnes verdikt o EMA, o níž se zajímá i Slovensko a Bonn. Pokud by vyhrála někdejší německá metropole, vypadl by Frankfurt v soutěži o EBA ze hry. Pravidla totiž nepřipouští, aby v jedné zemi sídlila více než jedna agentura. Český premiér Bohuslav Sobotka už dříve potvrdil, že Praha v klání o EMA podpoří Bratislavu a stejně tak Slováci budou hlasovat pro to, aby EBA byl přesunut do Prahy. O agentuře EMA se bude hlasovat dříve, a pokud Bratislava uspěje, bude v zásadě jisté, že unijní úřad pro bankovnictví Praha nezíská.

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. O sídlo EBA se Praha uchází společně s Vídní, Bruselem, Paříží, Frankfurtem nad Mohanem, Dublinem, Lucemburkem a Varšavou.