Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře kolem Mládkova náměstka. Lidem poradil, ať si jdou za levnějším do Polska, vyhazov ale dostal resortní mluvčí

Bouře kolem Mládkova náměstka. Lidem poradil, ať si jdou za levnějším do Polska, vyhazov ale dostal resortní mluvčí

Slova, kterými nový náměstek ministra průmyslu a obchodu Lubomír Bokštefl reagoval na dotaz v chatu Aktuálně.cz, pobouřila politiky a zacloumala s poměry na ministerstvu. Na otázku, proč mobilní data nejsou stejně levná, jako je tomu v Polsku, odpověděl náměstek provokativně: „Chcete služby jako v Polsku - odjeďte do Polska.“ Ozval se kvůli tomu premiér, ministr Babiš i opoziční politici. A zatímco Bokštefl odešel jen s důtkou, resort Jana Mládka kvůli kauze vyhodil šéfa vlastní komunikace. Měl by přesto působit jako externí poradce. 

Bokšteflova odpověď způsobila poprask. Ačkoli sám předesílal, že odpoví „drze“, negativním reakcím se neubránil.

Znovu se tak potvrzuje, že s blížícími se volbami je pro strany cena mobilních dat velkým tématem, na kterém chtějí nahnat body. Reakce premiéra (a Mládkova stranického šéfa) Bohuslava Sobotky tomu odpovídá. Náměstkovu reakci označil za „neuvěřitelně hloupou“.

Mládkův resort večer rozeslal prohlášení, kde ministr uvádí, že na sebe bere odpovědnost. „Panu náměstkovi Lubomíru Bokšteflovi jsem vyslovil důtku za toto prohlášení," uvedl Mládek. Současně odvolal ředitele odboru komunikace ministerstva Romana Proroka za to, že náměstkovi před vystoupením „neposkytl dostatečnou mediální přípravu a podporu“. O Bokšteflovi ministerstvo píše jako o „špičkovém odborníkovi pro oblast elektronických komunikací“. Prorok by měl dál působit jako ministrův externí poradce.

Odpověď, která zamířila z vrchních pater ministerstva ovládaného sociálními demokraty, neušla ani vicepremiérovi Babišovi, který ministra Mládka a ČSSD nařknul, že svoji politikou bojují za zájmy operátorů namísto zákazníků. „Kluci na ministerstvu průmyslu jedou velký bomby,“ napsal Babiš na twitteru.

Reakce přišly i z opozičních řad. Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil považuje náměstkova slova za důvod k jeho odvolání. 

Jakkoli se ministerstvo snažilo náměstkovu odpověď a vzniklou bouři mírnit, uživatelé sociálních sítí celou kauzu podrobili tvrdé kritice. „To je vražda PR, napsala...“ zní jeden z komentářů na twitteru.

O cenách v Česku, zejména za mobilní data, se v posledních týdnech rozproudila na tuzemské politické scéně velká debata. Premiér Sobotka slibuje, že brzy legislativně prosadí levnější mobilní data, například podle TOP 09 ale ČSSD postupuje proti zájmům zákazníků. Strana v této souvislosti kritizovala tvrzení ministra průmyslu a obchodu  o tom, že roaming je elitářská služba pro pět procent občanů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek