Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouřky z minulého týdne způsobily škody za desítky milionů

Bouřky z minulého týdne způsobily škody za desítky milionů

Bouřky, které zasáhly Česko koncem minulého pracovního týdne, způsobily klientům pojišťoven škody za desítky milionů korun. Můžou za ně hlavně kroupy, následují pojistné události způsobené vichřicí a blesky. Šlo zejména o poškozené střechy, ploty či vyplavené sklepy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Česká pojišťovna měla po týdnu v důsledku čtvrtečních bouřek nahlášeno bezmála 600 škod za celkem 15 milionů korun. Jde hlavně o škody způsobené vichřicí, krupobitím a blesky. Převládají škody na majetku občanů. „Škody nám hlásí klienti nejvíce ze Středočeského kraje. Následují kraje Ústecký a Plzeňský,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Allianz odhaduje, že klientům bude platit nejméně deset milionů Kč. Protože jsou dovolené, je možné, že někteří se o svých pojistných událostech dozvědí až po návratu domů, takže ta částka bude ještě vyšší. „Kvůli bouřkám z konce minulého pracovního týdne jsme registrovali o 35 procent více pojistných událostí. U majetkových škod evidujeme hlavně rozbitá skla, skleníky a kvůli přívalovým dešťům také vytopené sklepy a přízemí domů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Česká podnikatelská pojišťovna po bouřkách a krupobití z minulého týdne k dnešnímu dni eviduje z majetkového pojištění občanů a podnikatelů na 150 škod s celkovým odhadem škody za tři miliony Kč. Nejvíce oznámených škod bylo způsobeno vichřicí (1,2 milionu Kč), krupobitím (1,3 milionu) a údery blesků či přepětím (0,5 milionu). Několik škod na domácích spotřebičích způsobilo přepětí v elektrické síti, upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Generali má nahlášeno přes 100 škod s předpokládanou celkovou sumou 3,5 milionu korun. Nejvíce škod zatím nahlásili klienti z Plzeňska, Liberecka a Karlovarska. „Jinak platí, že hlášení poškozeného majetku do pojišťovny budou v průběhu času ještě přibývat. Není to tak finálové číslo,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Nepříjemné vzpomínky mají podle Bálka na první letní rozmary počasí obyvatelé jedné středočeské obce, kterým při bouřce přestala fungovat elektřina. Zapálili si proto svíčku, aby si zpříjemnili večer. Ráno po probuzení zjistili, že elektřina už sice funguje, ale právě jim dohořívá kuchyňská linka.

Bouřky, které minulý týden ve čtvrtek a v noci na pátek zasáhly ČR, doprovodilo nadprůměrné množství blesků. Meteorologové jich za 24 hodin zaznamenali téměř 300 000, což je letošní nejvyšší počet a současně i nejvyšší za několik let. Důvodem velkého množství bleskových výbojů bylo spojení několika bouřek.