Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Březina zatím ustál dotační kauzu. Dokud ho neobviní, není důvod, aby šel, zní z Trojkoalice

Březina zatím ustál dotační kauzu. Dokud ho neobviní, není důvod, aby šel, zní z Trojkoalice

Pražská Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) nebude vyzývat zastupitele Karla Březinu (ČSSD) k rezignaci. To by se stalo pouze tehdy, pokud by byl v kauze dotací na ministerstvu školství a Fotbalové asociaci ČR (FAČR) obviněn. „Je v pozici svědka. Není žádný důvod, abychom kohokoliv ze zastupitelstva vyzývali k jakémukoliv odstoupení,“ řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Policie minulý týden v sídle FAČR na Strahově zadržela předsedu Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali také kanceláře na ministerstvu školství a zasahovali i na magistrátu.

„Karel Březina nám vysvětlil svoje angažmá v této kauze velmi věrohodně a v podstatě řekl, že je v pozici svědka tohoto případu. A my jsme se tomuto tématu nadále nevěnovali. Řekl nám některé podrobnosti, které může, neboť aktuálně je vázán mlčenlivostí, jak mu nařídila policie,“ řekl Wolf.

Březinovu kauzu dnes řešily v Praze vládnoucí ANO, ČSSD a Trojkoalice na společném koaličním jednání. Podle Wolfa by Březinovu rezignaci Trojkoalice žádala pouze v případě, že by byl obviněn. Svým kolegům Březina prý vysvětlil i to, proč jej policisté zadrželi v budově magistrátu. A to sice tak, že tam prý má svou kancelář, kterou na ministerstvu neměl. Ukončení spolupráce ministerstva a Březiny zástupci koalice neřešili.

Březina byl v minulosti jednou pravomocně odsouzen. Podle rozsudku pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za funkci předsedy dozorčí rady dopravního podniku. Vykonávat ji ale nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. V dubnu 2014 obvodní soud Březinovi uložil za podvod roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou, což potvrdil i městský soud. Koncem roku 2015 jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud, Březina poté loni v březnu podal proti rozsudku ústavní stížnost.

Policisté v minulém týdnu zadrželi také náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou, předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a ředitelku odboru sportu na magistrátu Soňu Fáberovou. Stejně jako Březina, také Fáberová prý v případu figuruje jako svědek. Policie vyslýchala i šéfa odboru sportu ministerstva Zdeňka Břízu.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek