Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brit, který brutálně ubil Čecha, stále běhá na svobodě. Zaorálek si je jistý, že případ není u konce

Brit, který brutálně ubil Čecha, stále běhá na svobodě. Zaorálek si je jistý, že případ není u konce

Případ Čecha zabitého v Londýně nepřestává čeřit emoce a dál zaměstnává českou diplomacii. Pro připomenutí: Brit, který má útok na svědomí, nepochopitelně odešel od soudu bez trestu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčený, že k Evropskému soudu pro lidská práva, který sídlí ve Štrasburku, doputuje stížnost na tento případ. „Cítím to jako povinnost, že se musíme ozvat. Jsem přesvědčen, že to dotáhneme až sem a že to bude řádně projednáno,“ řekl INFO.CZ ministr.

„Aktivně pomáháme sestře zabitého českého občana v Londýně a připravujeme vše, co je potřeba,“ řekl ministr Lubomír Zaorálek krátce po jednání s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem. Podle ministra stížnost k mezinárodní soudní instituci s určitostí doputuje. Rozhodnutí je na sestře zabitého Čecha, která se na rozdíl od české vlády nebo ministerstva může na soud obrátit a pokusit se zpochybnit rozsudek britské justice.

„Jsem si jistý, že žádost podána bude. Nevidíme jinou možnost, jak se dovolat spravedlnosti v této kauze, kde máme obrovské pochybnosti o tom, jak proběhla a jak byla posouzena. Evropský soud pro lidská práva je jediná šance, jak dát najevo, že jsme tu dle mého hlubokého osobního přesvědčení setkali s obrovskou nespravedlností a selháním činnosti (britského) soudu,“ pokračoval Zaorálek.

Obrátit se na Evropský soudní dvůr pro lidská práva je jediným způsobem, jak dosáhnout revize procesu, protože v britském soudním systému není možné zvrátit rozsudek. Jak redakci INFO.CZ řekl soudce Evropského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal, instituce může doporučit nové projednání případu, musí ale zároveň platit, že to bude britský právní systém umožňovat.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem letošního dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil ve Spojeném království řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, kterého soud neuznal vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.