Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brněnští strážníci se inspirovali Foglarem. Budou zaznamenávat dobré skutky lidí

Brněnští strážníci se inspirovali Foglarem. Budou zaznamenávat dobré skutky lidí

Brněnští strážníci začnou počínaje dneškem na počest 110. výročí od narození spisovatele Jaroslava Foglara na webu zaznamenávat dobré skutky veřejnosti, se kterými se setkávají. A každý den, kdy se tak stane, se v kalendáři na webu strážníků zbarví políčko modrou barvou na způsob Modrého života. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Pojmenování sekce na webu strážníků Modrý život odkazuje k aktivitám, jejichž plněním se jednotlivci přibližují ideálu slušného a poctivého člověka. Ve zvláštní tabulce skauti každý den modře vybarvují políčka u činností, které se jim od rána podařilo splnit. Pravidelné úkoly se do značné míry vztahují ke správnému chování, patří sem například čestné jednání, slušná mluva, radostné prožitky a právě i dobré skutky. Zmínky o Modrém životu publikoval Foglar již ve své knize Přístav volá z roku 1934.

V den, kdy městská policie zaznamená dobrý skutek, zveřejní ho v této sekci a na stejné stránce se v kalendáři probarví políčko daného dne modře. „Hlídky městské policie se běžně setkávají s tím, že lidé nezištně pomáhají slabším, poskytují první pomoc, vracejí cenné nálezy nebo aktivně přispívají k dopadení pachatelů protiprávních činů,“ uvedl Ghanem.

Záměr strážníků se zamlouvá i skautům. „Těší nás, že rubrika zůstane trvalou připomínkou práce pana Jaroslava Foglara. Bezplatně jsme jim proto poskytli autorská práva k používání slovního spojení Modrý život,“ uvedl Tomáš Šídlo, předseda správní rady Skautské nadace Jaroslava Foglara. Nadace je držitelem spisovatelových autorských práv.

Spisovatel a propagátor skautingu Jaroslav Foglar ovlivnil svými příběhy plnými dobrodružství a přátelství několik generací. Do řad skautského hnutí vstoupil na počátku 20. let a o několik let později se Jestřáb, jak zněla Foglarova přezdívka, ujal vedení pražského skautského oddílu Dvojka. Ideálům hnutí zůstal Foglar, od jehož narození dnes uplyne 110 let, věrný i za temných let nacismu i komunismu. Přestože nesměl dlouho publikovat, počet výtisků jeho téměř třiceti románů překročil milion kusů. K nejslavnějším Foglarovým dílům patří kreslený seriál Rychlé šípy, také knihy jako Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině nebo Tajemná Řásnovka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek