Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce potrestat Česko za to, že nepřijímá uprchlíky

Brusel chce potrestat Česko za to, že nepřijímá uprchlíky

Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s Českou republikou, Maďarskem a Polskem. Důvodem je fakt, že tyto země vůbec, nebo jen v minimální míře přistoupily na přijímání uprchlíků na základě kvót. Konkrétně Česko přijalo jen 12 běženců namísto plánovaných zhruba 2 800. Vládní politici za ČSSD opakovaně deklarovali svůj odpor vůči kvótám a trvají na tom, že už se na nich Česko nebude podílet i za cenu postihů.

Česko se dočkalo toho, čím Evropská komise dlouhodobě hrozila. Za nerespektování kvót, na kterých se osmadvacítka shodla ho teď čeká řízení, které po několika etapách může skončit před soudem a následně pokutou. Podle expertních odhadů to může být až čtvrt miliardy eur.

Podle premiéra Sobotky je česká vláda připravena vést s Evropskou komisí dialog a svůj postoj zdůvodnit. „V rámci téhle debaty budeme uplatňovat naše stanoviska, naše názory, budeme hájit pozici České republiky. Nemyslím si, že by teď České republice hrozily nějaké pokuty,“ dodal. 

„Myslíme si, že systém přerozdělování, tak jak byl připraven, je jakási pobídka pro nelegální migraci. Touto cestou by se podle nás Evropa vydávat neměla,“ řekl také Sobotka. Sociálnědemokratický ministr vnitra Chovanec před časem otázku přímo spojil s volbami a nepřímo tak přiznal, že je ve straně považovaná za předvolební téma.

„Nezbývá nic jiného, než se Evropě ještě jednou pokusit vysvětlit, že ten systém nefunguje a fungovat nemůže. Bude to určitá přetlačovaná (...) a já věřím, že zdravý rozum hájíme,“ uvedl v reakci na rozhodnutí Evropské komise ministr vnitra ve vysílání ČT24. Slovensko podle něj nakonec „vypadlo“ ze skupiny a hrozbě trestu prozatím ušlo, Evropská komsie mu ale vytkla laxní psotup a chce, aby své úsilí v otázce kvót zvýšilo.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker minulý týden při své návštěvě v ČR uvedl, že přijímání migrantů je otázkou solidarity. Zároveň však vyloučil spojení této problematiky s příjmem peněz z fondů EU, jak se o tom v minulosti mluvilo.

Na systému přerozdělování uprchlíků se unijní státy shodly v roce 2015. Podle relokačního mechanismu si členské země EU měly rozdělit až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Program ale skončil neúspěchem a přesunout se podařilo jen asi 20 000 lidí. Česko ze své kvóty necelých 3000 osob přijalo 12 lidí. Své závazky však zatím nedokázala naplnit většina unijních zemí.