Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brusel chce snížit rozdíly v kvalitě potravin. Na zpřísnění pravidel bude dohlížet i Jourová

Brusel chce snížit rozdíly v kvalitě potravin. Na zpřísnění pravidel bude dohlížet i Jourová

Problém nižší kvality některých potravinářských výrobků na trzích středoevropských členských zemí EU by měl v první fázi pomoci řešit přesnější výklad evropských ustanovení o ochraně spotřebitele. Po dnešním jednání ministrů zemědělství osmadvacítky to novinářům řekl český ministr Marián Jurečka s tím, že přesnější výklad příslušných ustanovení slíbila eurokomisařka odpovědná za ochranu spotřebitele Věra Jourová.

„Dvojí kvalitu potravin a zboží jako jsou prací prášky považuji za neférovou obchodní praktiku na společném evropském trhu," sdělila ČTK eurokomisařka Jourová. Cestou k účinné nápravě je podle ní právě uplatnění evropských pravidel ochrany spotřebitelů. Podle Jurečky by zpřesnění výkladu pravidel mělo pomoci věc přinejmenším částečně řešit bez potřeby nové celoevropské legislativy.

Problém středoevropské země EU s rostoucí intenzitou připomínají už delší dobu. Před několika dny na věc upozornili přímo premiéři zemí visegrádské skupiny, tedy Maďarska, Slovenska, Česka a Polska. Ti se ve Varšavě dohodli na výzvě adresované Evropské komisi, aby problému věnovala větší pozornost.

Podle Jurečky bude Jourová jako zástupkyně komise v březnu jednat s členskými zeměmi a jejich obchodními inspekcemi tak, aby získala přehled o situaci a o rozsahu problému. Svá zjištění by měla ministrům předložit v červnu. „Stojí také o výsledky našich testů, které budeme dělat v pěti členských státech - v Německu, Rakousku, ČR, Slovensku a Maďarsku tak, aby se v červnu mohlo říct, jak dál věc řešit," dodal Jurečka.

Na dnešní schůzce prezentoval, včetně konkrétních případů, česká zjištění z roku 2015. Slovenská ministryně Gabriela Matečná dnes představila podobná slovenská šetření, vystoupil i zástupce Maďarska.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek